Τρίποντο παραμονής για Θέλτα με υπογραφή… Δουβίκα

Στο "Μπαλαΐδος" οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με σκορ 4-1, κέρδισαν τη Λας Πάλμας (ήταν αδιάφορη) κι έκαναν μεγάλο βήμα παραμονής στη La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Χέρζογκ, όμως γρήγορα η Θέλτα απάντησε με τον πολύπειρο Άσπας για το 1-1, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, έγινε η ανατροπή με δράση τον Σουηδό Σουέντμπεργκ.

Βέβαια οι παίκτες του Κλαούντιο Χιράλντεθ συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και στο 71′ ο Τάσος Δουβίκας έγραψε το 3-1, ύστερα από ασίστ του Ιάγκο Άσπας, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ισπανός στράικερ μεγάλωσε το προβάδισμα της ομάδας του, με το 4-1 (76′) να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η Θέλτα έφτασε τους 31 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Λας Πάλμας παρέμεινε 12η με 37 βαθμούς.