Επαγγελματική νίκη για την Λας Πάλμας

Η ομάδα του Πιμιέντα πέρασε από την χώρα των Βάσκων, επικρατώντας της Αλαβές με 1-0 και έφτασε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους γηπεδούχους να υποχωρούν στην 13η, έχοντας μόλις επτά βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Αλαβές φιλοξένησε τη Λας Πάλμας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχη για την είσοδο τους στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν όπως θα περίμεναν. Η ομάδα του Πιμιέντα ήλεγχε την μπάλα σε όλο το μήκος του γηπέδου, περιορίζοντας το σύνολο του Γκαρθία. Με το πρώτο ημίωρο να ολοκληρώνεται και την Αλαβές να μην απειλεί, η Λας Πάλμας σκόραρε στο 31ο λεπτό με τον Ροντρίγκεθ να σκοράρει στην εστία του Σιβέρα γράφοντας το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι άλλαξαν πρόσωπο, καθώς θέλησαν να γίνουν πιο απειλητικοί σκοράροντας με τον Ομορόδιον, αλλά ο VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ στο 53ο λεπτό. Μετά από το ακυρωθέν γκολ, οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα της Λας Πάλμας. Το παιχνίδι είχε πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, με τις δυο ομάδες να έχουν ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο μέρος. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι Βάσκοι πίεσαν για την ισοφάριση έχοντας τεράστιες ευκαιρίες με τον Κίκε Γκαρθία και τον Άλεξ Σολά στο 90’+1′ με δοκάρι, χωρίς να αλλάξει ο δείκτης του σκορ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία στο πρωτάθλημα και την Αλαβές να μένει στην 13η θέση του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 31′ Ροντρίγκεθ

Κίτρινες: 9′ Καρντόνα, 33′ Μουνίοθ,  48′ Αμπκάρ, 90′ Γκαρθία, 90+2′ Γκοροσαμπέλ, 90+7′ Μάρβιν

Αλαβές (Γκαρθία): Σιβέρα, Αμπκάρ, Μάριν, Λόπεθ, Γκοροσαμπέλ, Χάγκι (63′ Μπεναβίντεθ), Μπλάνκο (77′ Γκαρθία), Γκουρίδι, Ρεμπάτσ (63′ Σολά), Ριόχα, Ομορόδιον

Λας Πάλμας  (Πιμιέντα): Βαλέ, Κόκο, Μαρμόλ, Καρντόνα (62′ Μάρβιν), Αραούχο, Μογέιρο (87′ Ραμίρεζ), Ροντρίγκεθ, Ελ Χαντάντι (75′ Ερέρα), Μουνιόθ, Λοιοντάις, Καρντόνα