Εδραιώθηκε στην 4άδα η Ατλέτικο

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ Μπέτις στο “Wanda Metropolitano” στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό, όταν μετά από μία απειλητική ευκαιρία, ο Σίλβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 28′ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Μοράτα δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ισπανός φορ πήρε το… αίμα του πίσω 16 λεπτά αργότερα, κάνοντας το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Ανδαλουσιάνοι ήταν να μειώσουν στο 62′ με τον Καρβάλιο, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι η Ατλέτικο εδραιώθηκε στην 4η θέση της κατάταξης με 55 πόντους, έξι περισσότερους από την 5η Αθλέτικ Μπιλμπάο που έχει ένα ματς λιγότερο. Την ίδια στιγμή, η Μπέτις έμεινε 6η με 42 και βρίσκεται στο -7 από τους Βάσκους, αλλά και μόλις το +2 από την 7η Ρεάλ Σοσιεδάδ.