Κύπελλο: Καλλιθέα και Καλαμάτα πήραν τα ντέρμπι και τις προκρίσεις!

Συγκλονιστικοί και οι έξι αγώνες της τρίτης φάσης του “θεσμού των εκπλήξεων” με τρία εισιτήρια να κρίνονται στη διαδικασία των πέναλτι και τη Βέροια να χρειάζεται την παράταση για να κάμψει την αντίσταση των Χανίων. Στα 90 λεπτά ξεκαθάρισαν τα δυο σπουδαία ραντεβού της ημέρας (28/9), άνευ αγώνα ο Ηρακλής Λάρισας.

Στην Ηλιούπολη, η Καλλιθέα πήρε σπουδαία νίκη-πρόκριση με 2-1 επί της τοπικής ομάδας χάρη σε τέρμα του Κυνηγόπουλου, ο οποίος “κρέμασε” τον Περιστερίδη στο 52′. Κλειστό ματς και στην Καλαμάτα, με τον Βασιλόγιαννη να σφραγίζει σε κενή εστία στο 51′ (1-0) το πετυχημένο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου για την “Μαύρη Θύελλα” επί της Προοδευτικής, σε ακόμα ένα ντέρμπι… άλλης εποχής που αναβίωσε σήμερα στο Κύπελλο.

Στην παράταση της Ημαθίας και τη μοναδική απόψε, η Βέροια “λυτρώθηκε” στο 113′ με τον Φασίδη να μετατρέπει σε ασίστ το φάουλ του Πασά για το 2-1 επί των Χανίων. Στη Λευκάδα, ο Τηλυκράτης αστόχησε σε ένα πέναλτι, ο ΟΦ Ιεράπετρας έβαλε και τα πέντε και το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης κρίθηκε με 5-4 επί των Κρητικών.

Στη Θεσσαλονίκη, Ηρακλής και Νίκη Βόλου… αλληλοεξουδετερώθηκαν και στα 120 λεπτά. Οι “κυανόλευκοι” μάλιστα δέχτηκαν και δυο κόκκινες κάρτες στη δεύτερη παράταση της αναμέτρησης. Οδηγήθηκαν στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου ο Βιτλής είχε δοκάρι για να δώσει προβάδισμα στον “Γηραιό”, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το σκορ στο 3-3. Οι Βολιώτες νίκησαν τον Βελλίδη δυο φορές στη σειρά και απέδρασαν… ηρωικά με 4-3. “Λευκή ισοπαλία” και πέναλτι, επίσης, στο Λασίθι, με τον Γιαγκιόζη να πιάνει δυο εκτελέσεις έναντι μιας του Καλογεράκη (σ.σ. στάθηκε και άτυχος δις) για την μεγάλη πρόκριση του Αγίου Νικολάου της Γ’ Εθνικής με 4-3 κόντρα στην Επισκοπή της SL2, σε έναν θεσμό που του ταιριάζει… γάντι!