Κοιτάει… τα αστέρια η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Οι Ανδαλουσιανοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 2:0 επί της Χετάφε στο “Σαν Σεμπαστιάν” για την 28η “στροφή” της La Liga, πλησιάζοντας την Ατλέτικο Μαδρίτης στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ στην έδρα της κόντρα στην Χετάφε με 2:0 για την 28η αγωνιστική της La Liga, πλησιάζοντας έτσι στο -3 από την τρίτη Ατλέτικο Μαδρίτης και ελπίζει να εξασφαλίσει μια θέση στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League τη νέα χρονιά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές ευκαιρές και μετά το 40ο λεπτό, ο Ογιαρθάμπαλ κέρδισε πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Ντακονάμ στην περιοχή. Ο αρχηγός της Σοσιεδάδ δεν τα κατάφερε κόντρα στον Σόρια, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ογιαρθάμπαλ εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, αφού με κεφαλιά άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές”, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην Χετάφε. Μάλιστα, με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, μετά από τη συνεργασία του Οργαρθάμπαλ με τον Μερίνο, ο Κούμπο κατάφερε να σκοράρει για το 2:0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. //