Ο Αμπντέ… σφράγισε την ανατροπή για την Οσασούνα!

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Γιαγκόμπα Αρασάτε με δύο τέρματα του Αμπντέ γύρισε το ματς και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 2:1 κόντρα στην Έλτσε!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν το δικό τους ποδόσφαιρο. Η Έλτσε κατάφερε στην πρώτη της τελική στην εστία να ανοίξει το σκορ, στο 44′ με τον Τετέ Μορέντε. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά. Η Οσασούνα ήταν απειλητική, σπατάλησε κλασικές ευκαιρίες και στο 71′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αμπντέ. Οι γηπεδούχοι, δεν έμειναν όμως εκεί. Συνέχισαν να πιέζουν και με σκόρερ πάλι τον Αμπντέ, ο οποίος σημείωσε ένα φανταστικό σουτ, πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.