Η Μίλαν έκοψε τα… φτερά της Σασουόλο

Οι “μπιανκοβέρντι” βρέθηκαν δις με προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι, ωστόσο οι “ροσονέρι” επέστρεψαν και ισοφάρισαν για το τελικό 3-3, στερώντας τους μία πολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο “Mapei Stadium” στη Ρέτζιο Εμίλια, με τις Σασουόλο και Μίλαν να προσφέρουν στο κοινό μία χορταστική ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη, καθώς θα μπορούσαν να βγουν εκτός επικίνδυνης ζώνης, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σπουδαίο τρίποντο. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, όντας στο +6 από την τρίτη Γιουβέντους.

Η Σασουόλο μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πιναμόντι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ και ο Λαουριέντε στο 10′ έκανε το 2-0. Πολύ γρήγορα η Μίλαν είχε την απάντηση, καθώς μείωσε με τον Λεάο στο 20′ σε 2-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαουριέντε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-1 στο 53′, αλλά η χαρά των “μπιανκοβέρντι” δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Γιόβιτς πέτυχε το 3-2 στο 59′. Τον βαθμό στους “ροσονέρι” έδωσε ο Όκαφορ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 στο 84′.