Η Λάτσιο… καταδίκασε τη Σαλερνιτάνα

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επικράτησε με 4-1 της ουραγού της βαθμολογίας στο “Stadio Olimpico”, για την αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Serie A.

Με το πρώτο ημίχρονο να είναι… καταιγιστικό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να θέσουν γρήγορα τις βάσεις για τη νίκη τους. Στο 7′ ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ, ενώ ο Βετσίνο έκανε το 2-0 στο 14′. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μείωση του σκορ από τον Τσαούνα στο 16′. Ωστόσο, ο Φελίπε Άντερσον πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 35′, μετά από ασίστ του Λουίς Αλμπέρτο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε λίγο πριν το φινάλε, μιας και ο Ίσακσεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 87′. Ο Χρήστος Μανδάς αγωνίστηκε ως βασικός.

Κάπως έτσι, η Λάτσιο ανέβηκε στην 7η θέση κι έχει πλέον 49 βαθμούς, όντας στο -1 από την 6η Αταλάντα. Μάλιστα, μετράει τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα ματς της. Από την άλλη, η Σαλερνιτάνα έμεινε τελευταία με 15 βαθμούς και απέχει κατά 12 από τη σωτηρία και την 17η Βερόνα.