Η Ιεράπετρα έμπλεξε την Προοδευτική…

Oι Κρητικοί πήραν τεράστια νίκη επί των “βυσσινί” με 2:1, σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση την ομάδα του Χαραλαμπίδη, που θα συνεχίσει να παλεύει για τη σωτηρία της.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πέρασε νικηφόρα από τον Κορυδαλλό, καθώς επικράτησε 2:1 της Προοδευτικής που έμεινε για ακόμη μια αγωνιστική μακριά από τα θετικά αποτελέσματα και θα συνεχίσει να παλεύει προκειμένου να απομακρυνθεί κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΙ, καθώς βρήκε από νωρίς δίχτυ και πήρε τα ινία του παιχνιδιού. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Βουό έκανε το 1:0 και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν και να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης, χωρίς να τα καταφέρουν, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμά τους έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι “βυσσινί” μπήκαν δυνατά και έψαξαν το γκολ. Στο 63ο λεπτό, ο Μάντιτς, σκόραρε, έγραψε το 1:1 και έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια, έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 73ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον ΟΦ Ιεράπετρας να έχει τη δυνατότητα να σκοράρει και πάλι. Αυτό προκάλεσε την ένταση από τη μεριά των οπαδών των “βυσσινί” που αντέδρασαν άμεσα με τη συγκεκριμένη απόφαση, πετώντας αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, λόγω του αμφισβητούμενου πέναλτι που κέρδισε η Ιεράπετρα, καθώς ο διαιτητικό τρίο αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και επέστρεψε μετά από περίπου 10 λεπτά. Το παιχνίδι συνεχίστηκε, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμά τους, παίρνοντας τεράστια νίκη.//

Γκολ: 63′ Μάντιτς / 6′ Βουό , 73′ πεν. Τσορνομάζ

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Γιαννιτσάνης (46′ Νταβιώτης), Σινγκ, Αλεξίου (90+5′ Αγγελόπουλος), Φαζός, Ομπανόρ, Ούγκο, Καπνίδης, Πίσσας (90+5′ Τσακίρης), Πάβλας (51′ Μάντιτς), Καρρίκι (67′ Μεγαρίτης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Στουρνάρας): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Μούλερ (90′ Ζήσης), Τσορνομάζ, Βουό (90+9′ Παπαδάκης), Κατάλντι, Κάρδαρης, Μπλανκ Καζάου (90+9′ Καραμπέτσος), Ντέτλερ.

Κίτρινες: Φαζός / Μούλερ