Γκολ και θέαμα στην Bundesliga

Ντεμπούτο στη Γερμανία με γκολ και ασίστ έκανε ο Χάρι Κέιν για λογαριασμό της “καυτής” στο ξεκίνημα της σεζόν Μπάγερν Μονάχου και σειρά πήραν οι υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος, που προσέφεραν πλούσιο θέαμα στην πρεμιέρα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία 3:2

O Βίκτορ Μπονιφάς στο 24′ βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Γερεμί Φριμπόνγκ και αυτός σημάδεψε σωστά για να κάνει το 1:0 υπέρ της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν καταιγιστική και στο 35′ έκανε το 2:0 με τον Τα, ο οποίος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2:0. Στο 40′ οι “ταύροι” μείωσαν σε 2:1 με κεφαλιά του Όλμο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράουμ και πήγαν στην ανάπαυλα “κοντά” στο σκορ. O Bίρτζ στο 64′ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3:1 για τις “ασπιρίνες”, που μπήκαν… φουριόζες στη σεζόν. Η Λειψία όμως στο 71′ ο Λουίς Οπέντα μείωσε σε 3:2 και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “ταύρων”.

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 4:4

Στο 13′ ο Κο Ιτακούρα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φρανκ Ονορά, και με κεφαλιά έκανε το 1:0 για την Γκλάντμπαχ. O Τόμας Τσβαντσάρα στο 27′ έκανε το 2:0 για τους φιλοξενούμενους και o Ελβίς Ρετζμπέτσαϊ στο 29′ μείωσε σε 2: για τους γηπεδούχους. Το πρώτο μέρος ήταν άκρως απολαυστικό. Ο Ενγκουμού στο 37′ έκανε το 3:1 για την Γκλάντμπαχ, αλλά η Άουγκσμπουργκ έβγαλε αντίδραση και με τα γκολ των Μπάουμερ (41′) και Μίτσελ (45’+7′) ισοφάρισε σε 3:3. Στο 76ο λεπτό ο Βάργκας έπιασε στον… ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων και σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας το 4:3. Στο 97ο λεπτό, η Γκλάντμπαχ κέρδισε πέναλτι, με τον Τόμας Τσβαντσάρα να το αναλαμβάνει και να εκτελεί εύστοχα για το 4:4.

Βόλφσμπουργκ – Χάιντενχαϊμ 2:0

Mόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ, καθώς ο Γιόνας Βιντ ήταν στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην αντίπαλη περιοχή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Ο Δανός επιθετικός 27′ έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, καθώς βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής και σημάδεψε σωστά για το 2:0 των γηπεδούχων.

Στουτγκάρδη – Μπόχουμ 5:0

Η Στουτγκάρδη έκανε το 1:0 στο 18′, μετά την όμορφη κάθετη πάσα του Ίτο και το άψογο τελείωμα του Γκιρασί. Οι γηπεδούχοι στο 38′ έκαναν το 2:0, με τον Ζαγκαντού να πηδάει ψηλότερα από όλους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φούχριχ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρίμαν. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πέτυχε και τρίτο γκολ στο 60′, με τον Σίλας να νικάει μέσα από την περιοχή τον Ρίμαν γράφοντας το 3:0. Στο 67ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Στένζελ ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 4:0. Ο Γκιράσι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 5:0.

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 1:2

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Φράιμπουργκ πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 2:0. Αρχικά, o Ατίλα Σαλάι με αυτογκόλ στο 39′ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο συμπατριώτης του Ρόλαντ Σάλαι έκανε το 2:0 στο 45”+3′. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Χόφενχαϊμ μείωσε σε 2:1, χάρη στο γκολ του Οζάν Καμπάκ στο 51′.