Φρέναρε τους Μαγυάρους και πήρε την πρωτιά!

Στο κρίσιμο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, η Ιταλία κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Ουγγαρίας και να εξασφαλίσει την πρωτιά, ρίχνοντας από την κορυφή το σύνολο του Μάρκο Ρόσι.

Η “σκουάντρα ατζούρα” έβαλε… φρένο στην εξαιρετική πορεία της Ουγγαρίας στο Nations League και πήρε την πρωτιά του ομίλου, αφαιρώντας το… χαμόγελο του συμπατριώτη της, Μάρκο Ρόσι. Έτσι, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι εξασφάλισε και την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να κυνηγήσουν το τρίποντο της νίκης στον αγώνα και μόλις στο 4ο λεπτό σημειώθηκε μεγάλη στιγμή. Ο Ντι Λορέντσο έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Γκουλάσι έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ατίλα Ζαλάι πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος. Εν συνεχεία, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν απείλησαν με τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Στο 27′, μία εκ των ευκαιριών της “σκουάντρα ατζούρα”, μετουσιώθηκε σε γκολ. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι πίεσαν ψηλά την άμυνα των Ούγγρων, εκμεταλλεύτηκαν την λάθος πάσα του Σάφερ και ο Ρασπαντόρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του ημιχρόνου με το 1-0 υπέρ των Ιταλών.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Ρομπέρτο Μαντσίνι θέλησε να καθαρίσει την υπόθεση της νίκης. Στο 52′, η Ιταλία κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Ντιμάρκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Γκουλάσι. Εν συνεχεία, η Ουγγαρία έχασε τεράστια φάση διαρκείας, ωστόσο οι αμυντικοί και ο γκολκίπερ της Ιταλίας αποσόβησαν πολλάκις τον κίνδυνο. Η “σκουάντρα ατζούρα” είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο οι Μαγυάροι εμφανίζονταν άκρως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Οι Ούγγροι αύξησαν την πίεσή τους, θέλοντας να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Παρά τις ευκαιρίες του, το 2-0 παρέμεινε στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και η Ιταλία πήρε τη σημαντική νίκη για την πρωτιά του ομίλου.

ΓΚΟΛ: 27′ Ρασπαντόρι, 52′ Ντιμάρκο

Κίτρινες: 45+1′ Αντ. Ζαλάι, 87′ Φιόλα / 34′ Ατσέρμπι

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Λανγκ, Όρμπαν, Ατ. Ζαλάι, Φιόλα, Νάγκι (46′ Στάιλς), Σάφερ, Κερκέζ (57′ Γκάζνταγκ), Νέγκο (75′ Μπόλα), Σομποσλάι (85′ Κλαινχάισλερ), Αντ. Ζαλάι (75′ Άνταμ)

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Τολόι, Μπονούτσι, Ατσέρμπι (46′ Μπαστόνι), Ντι Λορέντσο (90′ Ματζόκι), Μπαρέλα, Ζορζίνιο (72′ Πόμπεγκα), Κριστάντε, Ντιμάρκο, Ρασπαντόρι (72′ Σκαμάκα), Γκνοντό