Φινάλε με «χαμόγελα» για τη Σεβίλλη – Εκτός Ευρώπης η Μπιλμπάο

Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην τελευταία αγωνιστική της Λα Λίγκα και διεύρυναν στους έξι αγώνες το αήττητο σερί τους.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η μοναδική ομάδα που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον στο τελευταίο παιχνίδι της Λα Λίγκα, ελπίζοντας και σε «γκέλα» της Βιγιαρεάλ για το εισιτήριο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ νίκησε την Μπαρτσελόνα και εξασφάλισε την παρουσία της στη νεοσύστατη διοργάνωση της Ευρώπης και οι ελπίδες της Μπιλμπάο στερήθηκαν ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Το ματς μεταξύ Σεβίλλης και Μπιλμπάο άνοιξε με τις δύο ομάδες να «διαβάζουν» το παιχνίδι των αντιπάλων τους. Στο 10ο λεπτό, ο Λαμέλα έπιασε καλή κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο Σιμόν μπλόκαρε σταθερά. Στο 16′ οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά. Ο Τόρες σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής και ο Ισπανός γκολκίπερ αποσόβησε ξανά τον κίνδυνο. Η Μπιλμπάο απείλησε στο 27′, βρίσκοντας δίχτυα με τον Μπερτσίτσε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω χεριού. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Εν-Νεσίρι απείλησε ξανά για την ομάδα του, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά της Μπιλμπάο. Στο 49′, ο Γουίλιαμς πήρε το «ριμπάουντ» μέσα στη μεγάλη περιοχή, σούταρε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Ντμίτροβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρέκικ σκόραρε για τη Σεβίλλη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, κατόπιν της χρήσης του VAR. Οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν ξανά δίχτυα στο 68ο λεπτό, αλλά αυτή τη φορά από κανονική θέση. Ο Ράφα Μιρ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και σκόραρε με όμορφο τελείωμα. Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι διατήρησε το 1-0 έως το φινάλε του αγώνα και πήρε τη νίκη στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν».