Ευρεία νίκη με σόου Λουκάκου το Βέλγιο | Έκλεισε θετικά τον όμιλο η Σουηδία

“The Romelu Lukaku Show” στις Βρυξέλλες, με τον 30χρονο σέντερ φορ να σκοράρει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χαρίζοντας μία ευρεία νίκη με 5-0 στους “κόκκινους διαβόλους” κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν.

Βέλγιο – Αζερμπαϊτζάν 5-0

Ο Ρομελού Λουκάκου έστησε ένα “πάρτι” απέναντι στους Αζέρους στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου. Στο 17′ άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος εξαιρετικά τη σέντρα του Ντοκού. Η ιστορία άρχισε να ζορίζει για τα καλά για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 24′ ο Ισραφίλοφ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε πέντε λεπτά και αποβλήθηκε.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν άφησαν χαμένη αυτή την ευκαιρία και δύο λεπτά μετά έκαναν το 2-0 ξανά με τον θηριώδη σέντερ φορ της Ρόμα, ο οποίος εκτέλεσε γρήγορα υποδεχόμενος την κάθετη του Καστάνιε και νίκησε τον Μαχαμαντάλιεφ. Έχοντας διάθεση, ο Λουκάκου συνέχισε να κυριαρχεί στην άμυνα των Αζέρων, καθώς στο 30′ σηκώθηκε αμαρκάριστος και σημείωσε χατ-τρικ με κεφαλιά, έπειτα από όμορφη σέντρα του Φαές.

Το “show” συνεχίστηκε στο 37′, με τον Μανγκαλά να κλέβει σε κρίσιμο σημείο της άμυνας του Αζερμπαϊτζάν, τροφοδότησε άμεσα τον Λουκάκου και ο 30χρονος ούτε τότε συγχώρησε, κάνοντας το συγκλονιστικό 4-0, με ισάριθμα προσωπικά γκολ.

Το δεύτερο μέρος αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, μετά το ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Ντομένικο Τεντέσκο. Ο Γερμανός προπονητής άλλαξε τέσσερις παίκτες στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά ακόμα και έτσι οι Βέλγοι έψαξαν παραπάνω τέρματα. Ο Ντοκού έφτασε κοντά στο 67′ με ένα δυνατό σουτ, όμως ο άτυχος ήταν ο Τίλεμανς που στο 83′  η “βολίδα” του χτύπησε το αριστερό δοκάρι του Μαχαμαντάλιεφ.

Το “κερασάκι στην τούρτα” ήρθε τελικά στο 90′ από τον Τροσάρ, ο οποίος πλάσαρε σε άδειο τέρμα μετά από άψογο γύρισμα του Ντοκού. Με αυτό το εύκολο τρίποντο, οι “κόκκινοι διάβολοι” κατέκτησαν την κορυφή του 6ου ομίλου με 20 βαθμούς συγκομιδή, έναν μπροστά από την Αυστρία.

Σουηδία – Εσθονία 2-0

Οι “κυανοκίτρινοι” ήταν η ξεκάθαρα ανώτερη ομάδα στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και στο 6′ το δοκάρι τους σταμάτησε δις στην ίδια φάση από το να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς. Αναπόφευκτα όμως, οι Σουηδοί βρήκαν τέρμα στο 22′ με τον Κλάεσον, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με μία δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Με την Εσθονία να μην απειλεί καθόλου, οι Σκανδιναβοί έψαξαν και δεύτερο τέρμα, αλλά δεν το βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Σύντομα στο δεύτερο μέρος όμως και συγκεκριμένα στο 55′, ο Κλάεσον έγινε από σκόρερ δημιουργός και στρώνοντας ωραία τη μπάλα για τον Φόρσμπεργκ, ο δεύτερος σούταρε και νίκησε τον Καρλ Χεν για το 2-0. Η Σουηδία έριξε σημαντικά τον ρυθμό από εκεί και έπειτα, εφόσον οι προσπάθειες των Εσθονών επιθετικά ήταν νωχελικές. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς, οι “κυανοκίτρινοι” ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον 6ο όμιλο με 10 βαθμούς, κατακτώντας την 3η θέση.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Κυριακής (19/11) στους προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: