Προκρίθηκε στο EURO 2024 η Σερβία

Οι παίκτες του Στόικοβιτς πήραν την ισοπαλία (2-2) κόντρα στη Βουλγαρία των χιλίων προβλημάτων και προκρίθηκαν στην τελική φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια, ενώ η Ουγγαρία έχοντας τον Σζομποσζλάι σε ρόλο πρωταγωνιστή πήρε τη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο με 3-1.

Σερβία – Βουλγαρία 2-2

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή για τις δύο ομάδες, οι παίκτες του Στόικοβιτς χρειάζονταν ένα βαθμό κόντρα στην αποσυντονισμένη Βουλγαρία για την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2024. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 14ο λεπτό, με τoν Βελίκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και με χαρακτηριστική ευκολία να κάνει το 1-0. Μετά το γκολ, ο Ντεσπόντοφ ήταν το μόνο που είχαν να επιδείξουν οι Βούλγαροι στο πρώτο 45λεπτό, με τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να φτάνει πολύ κοντά στο να σκοράρει στο 28ο λεπτό, όταν σούταρε από μακριά με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Σάβιτς. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου οι Σέρβοι… πάγωσαν τον ρυθμό με το γκολ του στόπερ της Βέρντερ Βρέμης να χωρίζει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βούλγαροι μπήκαν με διάθεση να ισοφαρίσουν το ματς, κάτι που έγινε στο 59ο λεπτό. Ο Κόλεφ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ρούσεφ και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 1-1. Η ολοκληρωτική ανατροπή ήρθε 10 λεπτά αργότερα με τον Ντεσπόντοφ να αναβαθμίζει σε ασίστ την πάσα του Κράστεφ. Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε ένα άψογο τελείωμα για το 2-1. Οι Σέρβοι πίεσαν για την ισοπαλία που θα τους έστελνε στο EURO 2024, και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 82ο λεπτό. Ο Τάντιτς έβγαλε τη σέντρα και ο Μπάμπιτς πηδώντας ψηλότερα από όλους έκανε το 2-2, που ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης με τη Σερβία να τσεκάρει το εισιτήριο για την τελική φάση.

Ουγγαρία – Μαυροβούνιο 3-1

Το Μαυροβούνιο έχοντας ως μόνη ελπίδα για πρόκριση στο EURO 2024 τη νίκη κόντρα στην αδιάφορη Ουγγαρία, μπήκε από πολύ νωρίς με το μαχαίρι στα δόντια, ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν 34 λεπτά για να σημειωθεί το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση. Ο Γιόβετιτς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σερβίροντας την μπάλα στον Ρούμπεζιτς που ανενόχλητος την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Η Ουγγαρία πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει με το σκορ να μην αλλάζει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό ήταν η ώρα να μιλήσει ο Σζομποσζλάι. Ο μεσοεπιθετικός της Λίβερπουλ μετά από μια φοβερή ατομική ενέργεια αδειάζοντας τέσσερις παίκτες έκανε το 1-1 στο 67′. Δευτερόλεπτα αργότερα πήρε την πάσα από τον Άνταμ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε την ολική ανατροπή στο ματς (2-1), κάνοντας δώρο στη Σερβία που εκείνη την ώρα έχανε με το ίδιο σκορ.

Οι παίκτες του Ραντούλοβιτς πίεσαν για την ανατροπή αλλά πέσανε πάνω στον τοίχο που έστησε ο Ντιμπούς, ο οποίος με καταπληκτικές αποκρούσεις κράτησε το 2-1. Ενώ το Μαυροβούνιο δεν μπορούσε να σκοράρει οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1, όταν ο παίκτης της Λίβερπουλ εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και ο Νάγκι από κοντά έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.