Εύκολα η Βικτόρια Πλζεν, “λύτρωσε” τη Σερίφ ο Γιανσάν στο τέλος

Δείτε πώς διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στο δεύτερο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΕΚ Λάρνακας – Μίντιλαντ 3-4 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1) (1-1)

Η ΑΕΚ Λάρνακας γνώρισε την ήττα στα πέναλτι από τη Μίντιλαντ και παράλληλα τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ. Επόμενος ευρωπαϊκός “σταθμός” για τους Κύπριους είναι πλέον τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς οι δυο ομάδες δεν έλυσαν τις… διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του ματς, με το σκορ να μένει στο 1-1 και στη… ρώσικη ρουλέτα επέζησαν οι Δανοί με σκορ 4-3, καθώς πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Όμρι Άλτμαν, έχασε το πρώτο πέναλτι για την ΑΕΚ και στη συνέχεια Γκουστάβο δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ κι έτσι η σκανδιναβική ομάδα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.

Βικτόρια Πλζεν – Ελσίνκι 5-0 (2-1)

Στην Τσεχία, η ομάδα του Στέφανου Ευαγγέλου, ο οποίος αγωνίστηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, κατάφερε να επιβληθεί με το εμφατικό 5-0 της Ελσίνκι και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Έτσι, η Βικτόρια Πλζεν και με το 2-1 του πρώτου ματς είχε ένα εύκολο απόγευμα και “καθάρισε” την υπόθεση πρόκριση από νωρίς.

Σερίφ – Μάριμπορ 1-0 (0-0)

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, η Σερίφ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Μάριμπορ και να πάρει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 88′ ο Μόμο Γιανσάν. Ο επιθετικός από τη Γουϊνέα τρία λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να “λυτρώσει” τους γηπεδούχους μετά και από την ισοπαλία (0-0) στη Σλοβενία.

Ντουντελάνζ – Πιούνικ 1-4 (1-0)

Η Πιούνικ δεν πτοήθηκε από την ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς από τη Ντουντελάνζ και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, να επικρατήσει με το επιβλητικό 4-1 και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στο δεύτερο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ:

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Μίντιλαντ (Δανία) 3-4 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1) (1-1)

Σερίφ (Μολδαβία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) 1-0 (0-0)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 5-0 (2-1)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Πιούνικ (Αρμενία) 1-4 (1-0)

Σκούπι (Β. Μακεδονία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (Κροατία) (2-2)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-1 (0-3)

Το πρόγραμμα των αυριανών αγώνων ρεβάνς στο δεύτερο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ:

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) 27/07 (0-1)

Μάλμε (Σουηδία)-Ζαλγκίρις (Λιθουανία) 27/07 (0-1)

Ζυρίχη (Ελβετία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 27/07 (2-3)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 27/07 (0-0)

Σλόβαν Μπρ.(Σλοβακία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 27/07 (2-1)