Άδοξος αποκλεισμός για την ΑΕΚ Λάρνακας

Οι Κύπριοι ηττήθηκαν στα πέναλτι από τη Μίντιλαντ και θα συνεχίσουν στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, με τους Δανούς να προκρίνονται στον 3ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μίντιλαντ ήταν η νικήτρια του “θρίλερ” της Λάρνακας, όπου με 4-3 στα πέναλτι προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ εις βάρος της ΑΕΚ.

Οι Κύπριοι, θα συνεχίσουν στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ όπου θα έχουν δύσκολο έργο κόντρα στην Παρτιζάν, ενώ η Μίντιλαντ θα έχει ακόμη πιο… ζόρικο αντίπαλο στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα!

Όπως και στη Δανία, έτσι και επί κυπριακού εδάφους η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 12ο λεπτό. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην παράταση κι έτσι οι δύο μονομάχοι οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Όμρι Άλτμαν, έχασε το πρώτο πέναλτι για την ΑΕΚ, με τους παίκτες της Μίντιλαντ να ευστοχούν στις πρώτες τέσσερις εκτελέσεις και τους γηπεδούχους στις επόμενες τρεις που ακολούθησαν.

Ο Πίριτς απέκρουσε το πέμπτο πέναλτι των Δανών που εκτέλεσε ο Κάμπα, ωστόσο, ο Γκουστάβο δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ κι έτσι η σκανδιναβική ομάδα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.