Έκλεισε την θέση της στο Euro η Σερβία | Έσωσε τον βαθμό η Ουγγαρία

Επικρατώντας του Μαυροβούνιου στο Βελιγράδι με 3-1, οι Βαλκάνιοι “σφράγισαν” την πρόκρισή τους στην τελική φάση του επερχόμενου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, την ώρα που οι Ούγγροι γύρισαν το ματς με την Λιθουανία από 2-0 σε 2-2 και πλέον πρέπει απλά να προστατέψουν την πρωτιά τους στον 7ο όμιλο.

Λιθουανία – Ουγγαρία 2-2

Με εντυπωσιακή ευστοχία στο πρώτο ημίχρονο, οι Λιθουανοί πήρα προβάδισμα δύο γκολ μέχρι το 36′, βάζοντας έτσι σε μπελάδες τους πρωτοπόρους του 7ου ομίλου. Στο 20′, ο Τσέρνιτς άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στο 36′ ο Σίρβις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά στο κέντρο της εστίας, έπειτα από κόρνερ. Σε ένα συνολικά “πλούσιο” σε φάσεις και ευκαιρίες ημίχρονο, οι Λιθουανοί είδαν την εστία τους να απειλείται αρκετά, αλλά και οι ίδια είχαν τις στιγμές τους για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Η Λιθουανία είχε ένα πιο δύσκολο δεύτερο μέρος στο ματς, βλέποντας ένα γκολ τους να ακυρώνεται από τον VAR, ενώ την ίδια ώρα οι Ούγγροι πίεζαν πολύ περισσότερο. Οι πρωτοπόροι του ομίλου βρήκαν τελικά το πρώτο τους γκολ στην βραδιά με το εύστοχο πέναλτι τους αρχηγού τους, Ντόμινικ Σομποζλάι. Ο επιτελικός μέσος της Λίβερπουλ, παίρνοντας την χώρα του “από το χέρι”, μοίρασε και ασίστ στο 82′ με ένα άψογα εκτελεσμένο κόρνερ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Βάργκα για να στείλει μία δυνατή κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Ζούμπας, κάνοντας το 2-2.

Η Ουγγαρία έσωσε ουσιαστικά τον βαθμό στη Λιθουανία κι έτσι δεν αναίρεσε την μεγάλη της νίκη κόντρα στην Σερβία την περασμένη Παρασκευή (13/10).

Σερβία – Μαυροβούνιο 3-1

Γρήγορα σκόραραν στο Βελιγράδι οι γηπεδούχοι, με τον Μίτροβιτς να εκτελεί καταπληκτικά με εξωτερικό φάλτσο τον Μιγιάτοβιτς στο 12′. Ο Στέφαν Γιόβετιτς όμως, εξισορρόπησε την κατάσταση στο 36ο λεπτό, τελειώνοντας με το αριστερό την ευκαιρία του και στέλνοντας την μπάλα εντυπωσιακά στην απέναντι γωνία.

Οι Βαλκάνιοι κατάφεραν στο δεύτερο μέρος, όχι απλά να πάρουν το προβάδισμα, αλλά και να κλείσουν το ματς γρήγορα. Στο 73′, ο Μίτροβιτς σκόραρε ξανά κάνοντας το 2-1 και τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντούσαν Τάντιτς έκανε το 3-1 με ένα εκπληκτικό πλασέ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς, η Σερβία τελείωσε ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες είχε το Μαυροβούνιο και έκλεισε το εισιτήριό της για το Euro 2024.