Έπιασε κορυφή και “βλέπει” Euro η Ουγγαρία | Έκαναν το καθήκον τους Ιταλία και Δανία

“Διά πυρός και σιδήρου” επικράτησαν οι Ούγγροι της Σερβίας με 2-1 στην “Puskas Arena”, την ώρα που στον 3ο όμιλο, η “σκουάντρα ατζούρα” πήρε άνετη νίκη με 4-0 κόντρα στην Μάλτα, ενώ στον 8ο όμιλο οι Σκανδιναβοί υπερίσχυσαν του Καζακστάν με το τελικό 3-1.

Ουγγαρία – Σερβία 2-1

Στο ματς της βραδιάς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ με τον Βάργκα ο οποίος πλάσαρε σωστά υποδεχόμενος το γύρισμα του Νέγκο και έκανε το 1-0. Οι Βαλκάνιοι αντεπιτέθηκαν στο 33′ με την κεφαλιά του Πάβλοβιτς ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους για να εκμεταλλευτεί την σέντρα “ξυράφι” του Ζίβκοβιτς. Οι Ούγγροι όμως δεν άφησαν τη Σερβία να… πανηγυρίσει, αφού ένα λεπτό μετά επανάκτησαν το προβάδισμα κάνοντας το 2-1 με το φοβερό σουτ του Σάλαϊ από την άκρη της μεγάλης περιοχής.

Ο Μίτροβιτς κατάφερε να βρει δίχτυα δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και τα δύο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Η ομάδα του Ντράγκαν Στόικοβιτς συνέχισε να πιέζει παρότι κινδύνευε από τις αντεπιθέσεις των Ούγγρων. Στο 70′ η Σερβία είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία με δοκάρι και διώξιμο στη γραμμή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην ακριβώς επόμενη φάση, η ομάδα του Μάρκο Ρόσι εκδήλωσε εκπληκτική αντεπίθεση, όμως ο Μπόλα αστόχησε απέναντι στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Οι Βαλκάνιοι πίεσαν μέχρι το τέλος, αλλά η Ουγγαρία αμύνθηκε, πάλεψε, άντεξε και έφτασε στο πιο πολύτιμο τρίποντο του ομίλου. Με 13 βαθμούς πια στον 7ο όμιλο, ανέβηκε στην κορυφή και βρίσκεται μία “ανάσα” από την πρόκρισή της στο Euro του 2024.

Δανία – Καζακστάν 3-1

Ένα εύκολο βράδυ είχαν οι Σκανδιναβοί κόντρα στους Καζάκους, ανεβαίνοντας έτσι με άνεση στην 2η θέση του 8ου ομίλου. Η Δανία σκόραρε το πρώτο της τέρμα στο 36′ με τον Βιντ, ο οποίος τελείωσε την φάση έπειτα από σωστό γύρισμα του Άντερσεν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σκοβ χρίστηκε σκόρερ, αφού είχε όλο τον χώρο και τον χρόνο έπειτα από την παράλληλη ασίστ του Χόιλουντ να ζυγίσει, να ντριμπλάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σκοβ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας έπειτα από εκπληκτική μπαλιά του Κρίστιαν Έρικσεν, “σφραγίζοντας” έτσι από νωρίς τους τρεις βαθμούς. Το Καζακστάν προσπάθησε να αντεπιτεθεί και μείωσε σε 3-1 με Βορογκόφσκι στο 58′, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι στο ματς και οι Δανοί έκλεισαν εύκολα το ματς.

Ιταλία – Μάλτα 4-0

Με δύο γκολ “ζωγραφιές”, η “σκουάντρα ατζούρα” μπήκε με το 2-0 στα αποδυτήρια στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 23′, ο Μποναβεντούρα εκτέλεσε τον Μπονέλο στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι “παράθυρο” από την άκρη της μεγάλης περιοχής. Στιγμές πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Μπεράρντι εκτέλεσε από την άλλη πλευρά της περιοχής και με ένα όμορφο φαλτσαριστό πλασέ δεν άφησε ελπίδες στον γκολκίπερ της Μάλτας, στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και μέσα.

Ο εξτρέμ της Σασουόλο σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 64′, πετυχαίνοντας το δεξί “παράθυρο” του Μπονέλο με ένα ακόμα εντυπωσιακό πλασέ. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκλεισε το ματς με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Φρατέζι σημείωσε το τελικό 4-0 στο 90+4′ με ένα συρτό σουτ ακριβείας στην αριστερή γωνία.