Έσωσε την «παρτίδα» ο Κίμιχ και πήρε το βαθμό η Γερμανία

Η Ιταλία δυσκόλεψε τα «πάντσερ» στη Μπολόνια, ωστόσο οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1) στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Τρεις ημέρες μετά την ήττα της «Σκουάντρα Ατζούρα» με 3-0 από την Αργεντινή στο Γουέμπλεϊ για το «Finalissima», η Γερμανία της στέρησε σήμερα το «τρίποντο». Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Nations League, Ιταλία και Γερμανία χάρισαν θέαμα και φάσεις, ωστόσο έμειναν ισόπαλες (1-1) με γκολ που πέτυχαν οι Λορέντζο Πελεγκρίνι στο 70′ και Γιόσουα Κίμιχ στο 73′ αντίστοιχα.

Τα «πάντσερ» από την άλλη μεριά, από την έλευση του Χάνσι Φλικ στον πάγκο της ομάδας τους, διεύρυναν το αήττητο σερί τους σε 10 ματς (8-2-0), ενώ η σημερινή ήταν μάλιστα η πρώτη απώλεια βαθμών σε επίσημο ματς με τον νέο τεχνικό στο «τιμόνι». Αξίζει να σημειωθεί παράλληλα πως ο 18χρονος Γκνόντο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την Εθνική Ιταλίας και μάλιστα το συνδύασε και με ασίστ.

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο πλευρές, με τους Γερμανούς να απειλούν πρώτοι με το δυνατό σουτ του Γκνάμπρι, το οποίο όμως αποσόβησε ο Ντοναρούμα. Λίγο αργότερα, ο Γκορέτσκα βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή των Ιταλών, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια του ματς, οι Ιταλοί ανέβασαν «στροφές» και στο 34ο λεπτό, ο χαφ της Σασουόλο, Νταβίντε Φρατέσι, αρχικά δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής αλλά αστόχησε, με τον Σκαμάκα στη συνέχεια της φάσης να σουτάρει και να βρίσκει το δεξί δοκάρι του Νόιερ. Στα εναπομείναντα λεπτά για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, τα «πάντσερ» προσπάθησαν να βρουν χώρους, ωστόσο η αμυντική γραμμή των Ιταλών είχε «σφίξει», με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-0.

Οι δυο ομάδες άρχισαν με εξίσου δυναμικό ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο του συναρπαστικού αυτού αγώνα. Στο 52ο λεπτό μάλιστα, ο Σκαμάκα έπιασε ανάποδο «ψαλιδάκι» από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Νόιερ. Το ματς απέκτησε αρκετή ένταση και στο 65′, ο Πολιτάνο έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς δεν μπορούσε να βοηθήσει περαιτέρω τη «Σκουάντρα Ατζούρα». Λίγο αργότερα, στο 71′, ο Γκνοντό έκανε προσπάθεια από τη δεξιά πλευρά, σέντραρε και ο Πελεγκρίνι από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0, ανοίγοντας το σκορ του παιχνιδιού. Η αντίδραση των παικτών του Χανς Φλικ ήταν άμεση, καθώς δυο λεπτά αργότερα, ο Χόφμαν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στα σώματα και έτσι «στρώθηκε» στον Κίμιχ, ο οποίος από κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν μετά τη σέντρα των Ιταλών την αδράνειά τους, ωστόσο το πλασέ του Γκουντογκάν κατέληξε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Παρά την πίεση και των δυο ομάδων, το σκορ της αναμέτρησης δεν άλλαξε και έτσι Ιταλία και Γερμανία μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

ΓΚΟΛ: 70′ Λορέντζο Πελεγκρίνι / 73′ Γιόσουα Κίμιχ
Δοκάρι: 34′ Σκαμάκα
Κίτρινες: 51′ Λορέντζο Πελεγκρίνι, 61′ Αλεσάντρο Φλορέντσι, 66′ Σάντρο Τονάλι, 80′ Αλεσάντρο Μπαστόνι, 90+4′ Καντσελιέρι / 62′ Τίλο Κέρερ, 83′ Χάβερτζ, 89′ Βέρνερ

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντζι, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Μπιράγκι (80′ Ντιμάρκο), Φρατέζι (85′ Ρίτσι), Κριστάντε, Τονάλι (80′ Πόμπεγκα), Πολιτάνο (65′ Γκνόντο), Σκαμάκα (85′ Καντσελιέρι), Πελεγκρίνι

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χανς Φλικ): Νόιερ, Κέρερ, Ρίντιγκερ, Ζίλε, Χένριχς (59′ Χόφμαν), Κίμιχ, Γκορέτσκα (70′ Γκουντογκάν), Γκνάμπρι (80′ Ράουμ), Μίλερ (70′ Χάβερτζ), Σανέ (59′ Μουσιάλα), Βέρνερ.