Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Παρί…

Με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά του Champions League βρίσκεται η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, καθώς αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, κατάφερε στο δεύτερο να κάμψει την αντίσταση της Ρεάλ Σοσιεδάδ και να πάρει τη νίκη με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Οι Βάσκοι μπορεί να πήγαν στο Παρίσι με διάθεση να κάνουν την έκπληξη απέναντι σε ένα από τα φαβορί της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, όμως χρειάζονται πολλά πράγματα παραπάνω από μία καλή εμφάνιση, για να νικήσουν την μεγάλη ποιότητα της Παρί. Οι Παριζιάνοι κατάφεραν σε ένα ημίχρονο να βάλουν ισχυρές βάσεις πρόκρισης και πλέον πηγαίνουν στην Ισπανία με ένα μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Εμπαπέ στο 58′ μετά από κόρνερ του Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 70′ ο Μπράιαν Μπαρκολά έγραψε το 2-0 με εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Ήταν το πρώτο γκολ στο Champions League για τον 21χρονο επιθετικό, που αποτελεί το νέο “παιδί-θαύμα” του γαλλικού ποδοσφαίρου. Η Σοσιεδάδ στάθηκε άψογα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν άτυχη στο 45΄ όταν το σουτ του Μερίνο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Χακιμί, Ντανίλο (72′ Ερναντέζ), Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Ζαΐρ-Εμερί, Ρουίθ, Βιτίνια, Ντεμπελέ (83′ Κολό Μουανί), Εμπαπέ, Μπαρκολά (72′ Ασένσιο)

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπελδία, Λε Νορμάν (78′ Πατσέκο), Γκαλάν (88′ Ολασαγκάστι), Μέντεθ (79′ Τουριέντες), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Κούμπο, Σίλβα (79′ Σαντίκ), Μπαρενετσέα (66′ Ζαχαριάν)