Έμεινε δεύτερη παρά τη νίκη της η Γιουνάιτεντ | Τρίτη η Τράμπζονσπορ με γκολ Μπακασέτα

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Europa League με συναρπαστικές αναμετρήσεις και εκπλήξεις της… τελευταίας στιγμής.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού, ο οποίος γνώρισε την ήττα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με 2-0 από τη Ναντ, η Φράιμπουργκ αν και ήταν ανώτερη της Καραμπάγκ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Μπακού. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 60′ λόγω της αποβολής του Μαντίνα, κάτι που επηρέασε την αγωνιστική της εικόνα, τη στιγμή που “κυνηγούσαν” την τρίτη θέση για το Conference League. Το γκολ για τους Γερμανούς σημείωσε ο Πίτερσεν στο 25ο λεπτό του αγώνα και ο Ογούσου Κουαμπένα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Στον πέμπτο όμιλο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κερδίσει με 1-0 μέσα στην Ισπανία χάρη σε γκολ του Γκαρνάτσο στο 17′, ωστόσο δεν κατέκτησε και την πρωτιά του ομίλου, καθώς χρειαζόταν ακόμα ένα τέρμα για να προσπεράσει τη Σοσιεδάδ. Στον ίδιο όμιλο, η Σερίφ πήρε το “τρίποντο” στο τέλος και “κλείδωσε” την τρίτη θέση, η οποία τη στέλνει στο Europa Conference League.

Στον όμιλο… φωτιά της διοργάνωσης, τον έκτο, η Μίντιλαντ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Στουρμ Γκρατς και να κατακτήσει την πρωτιά με 8 βαθμούς, όσους είχε και η Φέγενορντ που κατάφερε να “πετάξει’ εκτός Europa League τη Λάτσιο, επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Χιμένες.

Στον τελευταίο όμιλο, ο πολύπειρος Γερμανός Κέβιν Φόλαντ οδήγησε με χατ-τρικ τη Μονακό στο 4-1 επί του Ερυθρού Αστέρας και στη δεύτερη θέση του ομίλου, καθώς η Φερεντσβάρος είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη. Έτσι, πήγε… χαμένο το νέο γκολ του Τάσου Μπακασέτα με το οποίο η Τραμπζονσπόρ επικράτησε 1-0 των Ούγγρων. Ωστόσο, η τουρική ομάδα συνεχίζει στα πλέι-οφ του Conference League ως τρίτη του ομίλου.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της 6ης αγωνιστικής:

Σερίφ-Ομόνοια 1-0 (88΄ Ρασίντ)
Σοσιεδάδ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (17΄ Γκαρνάτσο)
Φέγενορντ-Λάτσιο 1-0 (64΄ Χιμένες)
Μίντιλαντ-Στουρμ Γκρατς 2-0 (15΄,72΄ Ντρέγερ)
Ολυμπιακός-Ναντ 0-2 (79΄ Μοχάμεντ, 90΄ Μπλας)
Καραμπάγκ-Φράιμπουργκ 1-1 (90+2΄ Οβούζου – 25΄πεν. Πέτερσεν)
Μονακό-Ερυθρός Αστέρας 4-1 (5΄,27΄,87΄ Φόλαντ, 50΄αυτ. Ρόντιτς – 54΄πεν. Κανγκά)
Τραμπζονσπόρ-Φερεντσβάρος 1-0 (7΄ Μπακασέτας)