Αποχαιρετισμός με ήττα

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον από τη μεριά των “ερυθρόλευκων” παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι, όμως δέχθηκαν γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκαν 2-0 στην αυλαία των ομίλων του Europa League.

O Ολυμπιακός έδειξε σημάδια βελτίωσης με την… πειραματική ενδεκάδα, καθώς παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Europa League. Δέχθηκε γκολ στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μοχάμεντ και στο 90΄από τον Μπας και ηττήθηκε 2-0 στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Έτσι, αποχαιρέτησε με ήττα την Ευρώπη και πλέον κοιτά το Κυριακάτικο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό για την 11η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τη Ναντ, η οποία πίεζε από το πρώτο λεπτό τον… πειραματικό Ολυμπιακό. Το πρέσινγκ της απέδωσε από νωρίς και μόλις στο 2′ βρήκε δίχτυα, με τον Γκεσάντ να σκοράρει με κεφαλιά, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στο 5ο λεπτό ήρθε και η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους “φιλοξενούμενους”, με τον Φάμπιο να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Απιά. Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσουν. Στο 6ο λεπτό ήρθε και η πρώτη τελική από μεριάς Ολυμπιακού, με τον Ανδρούτσο να κυκλοφορεί ωραία τη μπάλα, να δίνει στον Ελ Αραμπί και εκείνος στον Μπόουλερ, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λαφόντ.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα και να απειλούν τα καρέ των “καναρινιών”, με τον Ελ Αραμπί να τροφοδοτεί τον Αμπού Καμαρά και τον τελευταίο να μην βρίσκει τον Ουί Τζο που βρισκόταν στην περιοχή. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο, παρά τις αλλαγές, προσπαθώντας να γίνει επικίνδυνος. Στο 19ο λεπτό, οι Πειραιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν… κεφάλι στο σκορ. Ο Ανδρούτσος τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να βρίσκει εξαιρετικά τη μπάλα με το κεφάλι, όμως ο Γάλλος πορτιέρο έδιωξε δύσκολα. Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν εκ νέου, με τον Μπόουλερ που έκλεψε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, σούταρε, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Λαφόντ.

Oι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, μετά το σουτ του Αμπουμπακάρ Καμαρά που απέκρουσε ο κίπερ των Γάλλων και το πέσιμο του Ουί Τζο μέσα στην περιοχή, στην προσπάθειά του να πάρει το ριμπάουντ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα, προσπαθώντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ακόμη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Χουάνγκ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, επιχείρησε να σουτάρει, όμως κόπηκε από τον Παλουά, ενώ σε δεύτερη προσπάθεια, έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Οι “φιλοξενούμενοι” προσπάθησαν να απαντήσουν στο 45ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουτουσαμί, ο Γκαναγκό πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στο δεύτερο μέρος, οι “ερυθρόλεκοι” ήταν και πάλι ενεργητικοί, προσπαθώντας να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά προσπάθησε να μπει στην περιοχή των Γάλλων με τον Καστελέτο να τον σταματά άτσαλα αντικρύζοντας την κίτρινη κάρτα. Ο Σαπουντζής εκτέλεσε το φάουλ, ο Καλογερόπουλος βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, κι αυτή κατέληξε στα χέρια του Λαφόντ. Στο 53ο λεπτό, η Ναντ απάντησε με το σουτ του Γκαναγκό, όμως ο Τζολάκης μπλόκαρε εξαιρετικά. Ο Κούντε στη συνέχεια απείλησε με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο κίπερ των Γάλλων μπλόκαρε. Ο εξαιρετικά ενεργητι8κός Μπόουλερ, κέρδισε φάουλ μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Μουτουσαμί, ο Σαπουντζής εκτέλεσε, ο Σισέ βρήκε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Ο Άγγλος κουβάλησε και πάλι εξαιρετικά τη μπάλα, τροφοδότησε τον Ουί Τζο που δεν πρόλαβε.

Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταίο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την κατοχή, ψάχνοντας παράλληλα τρόπους να απειλήσει. Η Ναντ ανέβασε ρυθμό, με τον Μπαμπά να επιχειρεί το σουτ που πέρασε δίπλα από την εστία του Τζολάκη, χωρίς να τον ανησυχήσει ιδιαίτερα. Στο 79ο λεπτό, ο Μπλας έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Μοχάμεντ και εκείνος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας στην ομάδα του θέση οδηγού και το πολυπόθητο γκολ, που την ανεβάζει στη δεύτερη θέση του ομίλου. Η Ναντ προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, με την κεφαλιά του Κοκό να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Έλληνα γκολκίπερ. Τα “καναρίνια” κλείδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με το δεύτερο τέρμα που πέτυχαν στην εκπνοή της αναμέτρησης, με τον Μπλας να πραγματοποιεί εξαιρετικό τελείωμα, με ψηλοκρεμαστό πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη.

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε με ήττα την Ευρώπη και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Κυριακάτικο ντέρμπι κόντρα στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Από την άλλη η Ναντ, σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Μπακού, πέρασε ως δεύτερη στην επόμενη φάση του Europa League.

Γκολ: 79′ Μοχάμεντ, 90′ Μπλας

Κίτρινες: 90+3 Ρέτσος / 49′ Καστελέτο, 68′ Μουτουσαμί

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Καλογερόπουλος (61′ Σισέ), Βρουσάι (45′ Βρσάλικο), Μπουχαλάκης, Κούντε, Μπόουλερ (85′ Άβιλα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (68′ Μαρσέλο), Ελ Αραμπί (45′ Σαπουντζής), Ουί-Τζο Χουάνγκ

Ναντ: Λαφόντ, Κορσιά, Παλουά, Καστελέτο, Φάμπιο (4′ Απιά), Σισοκό, Μουτουσαμί (73′ Τσιριβέγια), Γκεσάν (81′ Κοκό), Σιμόν (45΄Μπλας), Μοχάμεντ, Γκαναγκό (73′ Μπαμπά)