Ελπίζει η Κρεμονέζε | Κοιτάει… Ευρώπη η Μπολόνια

Το σύνολο του Μπαλαρντίνι πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3:2 επί της Σαμπντόρια με το γκολ του Σερνίκολα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι “ροσομπλού” ελπίζουν ακόμη για την ευρωπαϊκή τους έξοδο, καθώς επικράτησαν με 2:0 στο “Μπέργκαμο” κόντρα στην Αταλάντα για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Σε ένα ματς γεμάτο… γκολ και θέαμα, η Κρεμονέζε κατάφερε να πανηγυρίσει σημαντική νίκη επί της Σαμπντόρια στη Γένοβα.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Λερίς στο 15′, όμως ο Γκιλιόνε ισοφάρισε στο 35ο λεπτό. Ο Λάμερς έβαλε ξανά σε θέση “ισχύος” στο 66′ τη Σαμπντόρια, όμως ο Λοχοσβίλι αρχικά στο 85′, έβαλε… φωτιά στο ματς ισοφαρίζοντας σε 2:2 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σερνίκολα “λύτρωσε” την Κρεμονέζε, η οποία θα διεκδικήσει μέχρις εσχάτων τις λιγοστές πιθανότητες που έχει για να σωθεί στην κατηγορία.

Παράλληλα, η Μπολόνια δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο “Μπέργκαμο”, επικρατώντας με 2:0 επί της Αταλάντα, η οποία βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και έτσι οι “ροσομπλού” αύξησαν τις ελπίδες τους την ευρωπαϊκή τους έξοδο, καθώς απέχουν πέντε βαθμούς από την αποψινή τους αντίπαλο, που βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σανσόνε στο 49′ και Ορσολίνι στο 86′. //