Έκανε την έκπληξη στις καθυστερήσεις η Νότια Αφρική και απέκλεισε την Ιταλία

Στην εκπνοή κρίθηκε η πρόκριση των ομάδων στον 7ο όμιλο του παγκοσμίου κυπέλλου γυναικών, με την “Μπαφάνα Μπαφάνα” να σκοράρει στις καθηστερίσεις και να παίρνει το χρυσό τρίποντο με σκορ 3:2. Η “Σκουάντρα Ατζούρα” έμεινε εκτός της συνέχειας του Μουντιάλ.

Η Νότια Αφρική έκανε το θαύμα και απέκλησε την Ιταλία από την σύνεχεια του παγκοσμίου κυπέλλου, με την πρόκριση να έρχεται με πολύ δύσκολο τρόπο, καθώς βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, με την Καρούσο να “εκτελεί” εύστοχα το πέναλτι που καταλόγισε η Μαρία Καρβαχάλ στο 11ο λεπτό. Στο 32ο λεπτό η ισοφάριση ήρθε με αυτογκόλ της Όρσι, με το ημίχρονο να κλείνει με το ισόπαλο 1-1 το οποίο ήταν ιδανικό για τις Ιταλίδες.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα απο την Αφρική, έψαξε την ανατροπή και την πραγματοποίησε στο 67ο λεπτό με την Μαγκάια, εχόντας το αποτέλεσμα που χρειάζονται για την πρόκριση στην νοκ αουτ φάση του Μουντιάλ. Οι παίκτριες της Μιλένα Μπερτολίνι έκαναν την αντεπίθεση τους και έφεραν το παίχνιδι στα ίσα με το 2-2 να τις επαναφέρει στα σενάρια πρόκρισης.

Οι Νοτιαφρικανές δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθηστερίσεων, η Γκατλάνα “σόκαρε” την Ιταλία και έστειλε την χώρα της στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου.//ΓΡ