Διπλό παραμονής για την Σεβίλλη στα Κανάρια Νησιά

Οι Σεβιγιάνοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 6ο λεπτό, επικράτησαν με 2-0 της Λας Πάλμας εκτός έδρας για την 31η αγωνιστική της La Liga και έκαναν σημαντικό βήμα για την σωτηρία τους.

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Σεβίλλη, που πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα και πήγε τη διαφορά της στους εννέα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Κάντιθ από την Μπαρτσελόνα.

Η Λας Πάλμας έμεινε με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό, καθώς ο Κοκό αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Εν-Νεσίρι να κάνει το 1-0 στο 43′. Τη νίκη των Σεβιγιάνων κλείδωσε στο 90’+3′ ο Λουκεμπάκιο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.