Ο Γκριεζμάν την στέλνει στα “αστέρια”

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Χιρόνα με 3-1 στο “Wanda Metropolitano”για την 31η αγωνιστική της La Liga, ξεφεύγοντας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο με την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε να κυνηγάει την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το γήπεδο με το… καλημέρα. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Κόουτο εξουδετέρωσε την αντίπαλη άμυνα, έστρωσε στον Ντόβμπικ και ο Ουκρανός πλάσαρε για το 1-0. Στην συνέχεια οι “Ροχιμπλάνκος” πίεσαν την Χιρόνα με σκοπό να βρουν την ισοφάριση, με τον Σιμεόνε να ανεβάζει την γραμμή της άμυνας του με σκοπό να κλείσει τους χώρους. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 32ο λεπτό με την Ατλέτικο να κερδίζει πέναλτι μετά από χέρι του Γκουτιέρεζ. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1, φέρνοντας την ισορροπία στην αναμέτρηση και την Ατλέτικο να βάζει τις βάσεις για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν στην ισοφάριση, καθώς κυνήγησαν και την ανατροπή πριν το ημίχρονο και την πέτυχαν με τον Κορέα στο 45+6 για να κάνει το 2-1, οδηγώντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκριεζμάν ανέλαβε πάλι δράση, νικώντας ξανά τον Γκαζανίγκα για το 3-1 των γηπεδούχων κάνοντας χαρούμενο τον Τσόλο Σιμεόνε. Στην συνέχεια η Ατλέτικο κράτησε την κατοχή της μπάλας με μοναδικό σκοπό να περιορίσει την Χιρόνα από την δημιουργία φάσεων. Η Χιρόνα δεν είχε πολλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 και πλέον μπορεί να νιώσει την ανάσα της Ατλέτικο η οποία την καταδιώκει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.