Πιόλι: «Η Ιντερ άξιζε την πρόκριση»

Στην δίκαιη πρόκριση των “νερατζούρι” στάθηκε στις δηλώσεις του ο τεχνικός της Μίλαν, μετά τον αποκλεισμό της ομάδας του από τα ημιτελικά του Champions League.

Η Ίντερ διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στην Μίλαν, επικράτησε αυτή τη φορά με 1:0 και με εμφατικό τρόπο έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Champions League. Μετά τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής των “ροσονέρι”, Στέφανο Πιόλι, στις δηλώσεις του, τόνισε πως ήταν δίκαιη η πρόκριση των “νερατζούρι”.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Στέφανο Πιόλι:

«Είχαμε ένα υπέροχο Champions League, αλλά χάσαμε στους ημιτελικούς, καθώς και σε ένα ντέρμπι. Οπότε, είναι φυσιολογικό να είμαστε απογοητευμένοι. Οι παίκτες έδωσαν τα πάντα στα δύο ματς, αλλά η Ιντερ άξιζε την πρόκριση, αφού έπαιξε καλύτερα από εμάς και πέτυχε δύο νίκες. Τι μας έλειπε; Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του πρώτου αγώνα και το γεγονός ότι δεν σκοράραμε απόψε (σ.σ. εχθές 16/5). Αρχίσαμε καλά, είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με 2-3 ευκαιρίες, που θα μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα. Θα ήταν υπέροχο να προκριθούμε στον τελικό. Δεν τα καταφέραμε και πρόκειται για μεγάλη απογοήτευση. Είναι μια πιο δύσκολη σεζόν από ό,τι περιμέναμε, αλλά μια σεζόν που μας δίδαξε πολλά».//Γ.