Με εντολή Μαρτίνες στην… Κωνσταντινούπολη!

Η Ίντερ διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στην Μίλαν, επικράτησε αυτή τη φορά με 1:0 και με εμφατικό τρόπο έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Champions League.

Στον τελικό του Champions League η Ίντερ. Μετά από 13 χρόνια, οι “νεραντζούρι” θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο, αφού διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στη Μίλαν. Αυτή τη φορά, επικράτησαν 1:0 με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 74′.

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Μάλιστα, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, Μπαρέλα και Ερνάντες απείλησαν. Στο 11′, η Μίλαν άγγιξε το γκολ. Ο Τονάλι έκανε εντυπωσιακή επέλαση από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Μπραχίμ Ντίαθ να κάνει το πλασέ με το δεξί αλλά τον Ονάνα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει σταθερά. Οι γηπεδούχοι, παρόλο που είχαν τον έλεγχο, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, μιας και τα σουτ που δοκίμαζαν περνούσαν αρκετά άουτ. Στο 38′ οι “ροσονέρι” έφτασαν κοντά στο 1:0. Ο Λεάο πήρε τη μπάλα από τον Ατσέρμπι και πέρασε με ντρίμπλα τον Μπαστόνι, με το διαγώνιο πλασέ του να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, οι “νεραντζούρι” με την σειρά τους σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία με τον Τζέκο να παίρνει την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Μενιάν σε σπουδαία επέμβαση.

Αρκετά νωχελικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερο μέρους, με τις δύο ομάδες να μην είναι καθόλου απειλητικές για περισσότερο από 15 λεπτά. Οι “νεραντζούρι” είχαν παγώσει τον ρυθμό, μη αφήνοντας την Μίλαν να πατήσει περιοχή. Μάλιστα, η ομάδα του Ιντζάκι κατάφερε και να προηγηθεί. Μαρτίνες και Λουκάκου, συνεργάστηκαν εντυπωσιακά, με τον Αργεντινό να είναι ο τελικός αποδέκτης και με δυνατό σουτ να κερδίζει τον Μενιάν για το 1:0. Στο 78′ ο Λαουτάρο λίγο έλειψε να κάνει το 2:0, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αντιδρά εξαιρετικά και να στέλνει την μπάλα κόρνερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λουκάκου λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ, αλλά ο Μενιάν αποσόβησε τον κίνδυνο.

ΓΚΟΛ: 74′ Μαρτίνες