Στάση… Μπόχουμ για την Ουνιόν

Η ομάδα του Βερολίνου δεν κατάφερε να επικρατήσει στο “Στάντιον Αν ντερ Άλτεν Φορστερέι”, έμεινε στο 1:1 και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+3′) με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιουράνοβιτς, όμως η Μπόχουμ ισοφάρισε με το πέναλτι του Στέγκερ στο 55′. Οι πρωτεουσιάνοι έμειναν στο 61ο λεπτό του ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γιάεγκελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρ’ όλα αυτά κράτησαν την ισοπαλία, ενώ είχαν και κάποιες ευκαιρίες για να… κλέψουν το “τρίποντο”.

Πλέον, έχουν 52 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση, στο +1 από την 4η Λειψία και το +2 από την 5η Φράιμπουργκ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 27 πόντους και είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στην Bundesliga: