Η Στουτγκάρδη έκανε…. δώρο στην Μπάγερν

Η Ντόρτμουντ παρόλο ότι προηγήθηκε με 3:2 και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα για περισσότερο από ένα ημίχρονο, πέταξε δύο βαθμούς αφού η Στουτγκάρδη την ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, οι Βεστφαλοί δεν εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία των Βαυαρών κόντρα στην Χόφενχαϊμ με 1:1.

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η δράση στο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ, έμεινε ισόπαλη με 3:3 στην έδρα της Στουτγκάρδης. Παρόλο που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μαυροπάνου, έδειξαν ψυχικά αποθέματα και με γκολ του Σίλας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων πανηγύρισαν μία σπουδαία ισοπαλία με 3:3

Η Μπάγερν Μονάχου, γκέλαρε κόντρα στην ψυχωμένη Χόφενχαϊμ, που πήρε βαθμό χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Η ομάδα του Τούχελ προηγήθηκε στο 17′ με γκολ του Παβάρ, αλλά ισοφαρίστηκε στο 71′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κράμαριτς.

Η Μάιντζ δεν κατάφερε να πάρει εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στην Κολωνία και να ανέβει στην 6η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη μένοντας ισόπαλη 1:1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αγιόργκ, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Λούμπιτσιτς στο 51′. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Λειψία επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 3:2. Ο Τίμο Βέρνερ, σκόραρε δις ενώ ένα τέρμα σημείωσε και ο Καμπλ. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Μάιερ και Βάργκας.