Νίκη μισό… Champions League για τη Λειψία

Πολύ σπουδαία παιχνίδια περιελάμβάνε η 31η στροφή του γερμανικού πρωταθλήματος, με τα φώτα να έπεφταν όλα στη "Red Bull Arena", καθώς το διακύδευμα ήταν ένα εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Λειψία – Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-1

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, παρά το γεγονός πως η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με εντυπωσιακό τέρμα του Σάντσο (20′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα με γκολ του MVP Openda (23′), έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία, ενώ λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο 45λεπτο ο Σέσκο, έβαλε μπροστά την ομάδα του με σκορ 2-1. Η συνέχεια είχε πρωταγωνίστρια τη Λειψία, η οποία ευτύχησε να κάνει και το 3-1 με τον Σιμακάν, ύστερα από ασίστ του Οπέντα, ενώ οι “Βεστφαλοί”, που τους είχε κυριεύσει η απογοήτευση, δέχτηκαν και 4ο γκολ με δράστη τον Κρίστοφ Μπραγκάρντενερ.

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-2

Διπλό παραμονής για τους “λύκους”, καθώς το 1-2 επί της Φράιμπουργκ, τους δίνει μεγάλο μαξιλαράκι ασφαλείας, έχοντας κερδίσει 34 βαθμούς, ενώ πλέον απέχουν εφτά πόντους από τη 16η θέση και τη Μάιντζ. Τα γκολ του συγκροτήματος του Χάζενχατλ, σημείωσαν οι Άρνολντ (82′) και Λακρουά (90′), ενώ η ομάδα του Στράιχ μπήκε μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Μπορνάουφ. Οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη και πλέον πρέπει να είναι αλάνθαστοι για να προλάβουν την πρώτη εξάδα της κατάταξης.

Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1

Οι “Βαυαροί” έκαναν το καθήκον τους στην “Allianz Arena”, λύγισαν τον σύλλογο της Φρανκφούρτης με σκορ 2-1 και θα πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον πρώτο ημιτελικό του Champions League με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο φορμαρισμένος Χάρι Κέιν, που έφτασε τα 42 τέρματα στο πρωτάθλημα, ενώ για την Άιντραχτ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Εκτίκε.

Άουγκσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 0-3

Στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής οι παίκτες του Όλε Βέρνερ ήθελαν περισσότερο τη νίκη και την κατέκτησαν, αφού στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξαν περισσότερο από τους ποδοσφαιριστές του Τζες Θόρουπ. Το πρώτο 45λεπτο έμοιαζε περισσότερο σαν φιλικό προετοιμασίας, όμως η Βέρντερ με τέρμα του Σμιντ πήρε το προβάδισμα με 0-1, ενώ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Μάρβιν Ντακσβ με πέναλτι στο 62ο λεπτό. Το παιχνίδι όδευε προς την ολοκλήρωσή του, όμως η Βέρντερ σκόραρε και τρίτο γκολ με δράστη τον Σταρκ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο τρίποντο της ομάδας του.//ΔΜ