Μπουντεσλίγκα: Κορυφή η Φράιμπουργκ, προελαύνει η Κολωνία

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ εντυπωσιάζει στη Γερμανία, όπου μετά από πέντε αγωνιστικές είναι στην κορυφή με 12 βαθμούς, ένα παραπάνω από τις Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ. “Διπλό” στο τέλος για τη Βέρντερ Βρέμης, “τρένο” και η Κολωνία, ισοπαλία 1-1 στο Στουτγάρδη–Σάλκε.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 2-3

Το 1-0 του ημιχρόνου χάρη στο τέρμα του Ντεμιρμπάι από το 16′ ανατράπηκε μέσα σε τρία λεπτά δεύτερο μέρος, καθώς ο Γκίντερ στο 48′ και ο Γκρέγκοριτς στο 51′ έγραψαν το 1-2. Ο Χάντσον-Οντόι μπήκε αλλαγή στο 60′ και στο 65′ “σέρβιρε” στον Σικ για το 2-2. Το τελικό 2-3 σε αυτή την… ματσάρα ήλθε από τον Ντόαν με ωραίο σουτ στο 72′.

Βόλφσμπουργκ – Κολωνία 2-4

Ακόμα ένα εξαιρετικό, σε θέαμα, παιχνίδι αντάξιο της φήμης της Μπουντεσλίγκα έλαβε χώρα στη “Βολκσβάγκεν Αρένα”. Στο 12′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 χάρη στον Ενμέτσα, αλλά γρήγορα οι παίκτες του Μπάουμγκαρτ γύρισαν… τούμπα την κατάσταση. Ο Λιούμπισιτς ισοφάρισε σε 1-1 και ο Οτάβιο σημείωσε αυτογκόλ για το 1-2. Μάλιστα, ο Κάινζ έκανε το 1-3 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ξανά ο Ενμέτσα βρήκε δίχτυα για να μειώσει στο 79′ σε 2-3 που ο Αντάμιαν μετέτρεψε στο τελικό 2-4 με δοκάρι και μέσα το 81′.

Μπόχουμ – Βέρντερ Βρέμης 0-2

Σε αυτό το παιχνίδι έγιναν, όλα, από το 81′ έως το 90+9′! Αρχικά, ο Στόγκερ σκόραρε για την Μπόχουμ στο 81′, όμως το VAR έδειξε ότι υπήρχε χέρι στην αρχή. Στο 86′ οι “πράσινοι” της Βρέμης άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Φούλκραγκ και στο 90+2′ ο ίδιος υπέγραψε το 2-0 με πέναλτι που έκανε ο, βασικός για 90 λεπτά, Βασίλης Λαμπρόπουλος. Στο 90+6′ ο Μάζοβιτς βρήκε, επίσης, δίχτυα για την Μπόχουμ, όμως αυτός ήταν εκτεθειμένος αρχικά.

Στουτγκάρδη – Σάλκε 1-1

Στη “Μερσέντες-Μπενζ Αρένα” σημειώθηκε η δεύτερη ισοπαλία του Σαββάτου (3/9). Στο 18′ ο Φούχριχ έκανε το 1-0 και στο 21′ ο Τερόντε διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στο 67′ ο Βάγκνομαν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Στουτγάρδη, με την οποία ήταν βασικός και αναντικατάστατος ο Ντίνος Μαυροπάνος.