“Καθάρισε” από νωρίς η Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί είχαν πιο εύκολο έργο απ’ ότι περίμεναν κόντρα στην Χόφενχαϊμ, της οποίας και επικράτησαν με 1-0 για την πέμπτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Δείχνει να συνέρχεται η Ντόρτμουντ, παίζοντας ένα ιδιαίτερα συντηρητικό παιχνίδι, από αυτά που δεν την έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς κέρδισε τη Χόφενχαϊμ και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους.

Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση σημείωσε ο Ρόις στο 16ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν σχετικά εύκολα την αναμέτρηση και να μην απειλούνται παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις από τους φιλοξενούμενους. Στο τέλος του παιχνιδιού μάλιστα αυτά που κυριαρχούσαν ήταν τα νεύρα. Η Χόφενχαϊμ παρέμεινε στους 9 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ντόρτμουντ να ελέγχει το ρυθμό, ανεβάζοντας τις γραμμές της κοντά στην αντίπαλη περιοχή, παρ’ όλα αυτά εκμεταλλευόταν τους κενούς χώρους, κερδίζοντας κόρνερ, τα οποία δεν αξιοποιούσε. Επί της ουσίας στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι πήραν και το προβάδισμα.

Η μπάλα έφτασε στην περιοχή από την προσπάθεια του Μενιέ και από τις κόντρες αυτός που ευνοήθηκε ήταν ο Μάρκο Ρόις, ο οποίος με μια γρήγορη εκτέλεση νίκησε τον Μπάουμαν στο 16′. Στο 32′ οι της Ντόρτμουντ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, χωρίς όμως να υπάρχει παράβαση από τον Ακπογκούμα.

Ο Μπρίτενριτερ είδε πολλά πράγματα τα οποία δεν του άρεσαν στην ομάδα του και προχώρησε με την έναρξη της επανάληψης σε τρεις αλλαγές, θέλοντας να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή και την επίθεσή του. Στο 49′ ο Ρίτερ έφερε με ένα κοντρόλ γρήγορα μπροστά του τη μπάλα, όμως ο Χούμελς πρόλαβε να βάλει το στοπ.

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε και την πρώτη σημαντική στιγμή στην επανάληψη στο 66′, με τον Αζάρ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα στο κέντρο της εστίας. Οι Βεστφαλοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τα νεύρα σε πολλές περιπτώσεις να είναι αυτά που υπερίσχυαν, αντί του ποδοσφαίρου. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πήγαν το παιχνίδι σβηστά στο 1-0 μέχρι το τέλος.

Γκολ: Ρόις 16′

Κίτρινες: Ρόις 57′, Μπέλινγχαμ 57′, Χούμελς 76’/ Σκοβ 35′, Βογκντ 57′, Καμπάκ 64′, Κράμαριτς 80′

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Μενιέ, Χούμελς, Σλότερμπερκ, Βολφ (Ζούλε 83′), Μπινόϊ-Γκίτενς (Αζάρ 44′), Μπέλινγχαμ, Οζκάν, Ρόις (Μουκόκο 90+2′), Μπραντ (Ρέινα 83′), Μοντέστ.

Χόφενχαϊμ (Άντρε Μπρίτενριτερ): Μπάουμαν, Καμπάκ, Βογκτ, Ακπογκούμα, Ανχελίνο, Γκίγκερ (Ρούντι 46′), Σκοβ (Καντεράμπεκ 46′), Πρόμελ (Νταμπόυρ 71′), Μπάουμγκαρτνερ (Νταμάρ 46′), Κράμαριτς, Ρίτερ (Μπρουν-Λάρσεν 86′).