Η Στουτγκάρδη εδραιώθηκε στην 3η θέση

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες επικράτησε με 3-1 της Μάιντς στην “MHPArena” στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga και ξεμάκρυνε από τους διώκτες της.

Οι γηπεδούχοι κινδύνεψαν σημαντικά στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφεραν να… γλιτώσουν από τις ευκαιρίες των αντιπάλων τους. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ο Μίτελσταντ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λέβελινγκ έκανε το 2-0, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη. Το 3-0 πέτυχε στη συνέχεια ο… συνήθης ύποπτος Ουντάβ στο 73ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μονάχα να μειώσουν με τον Αγιόρκ στο 76′, για το τελικό 3-1.

Κάπως έτσι η Στουτγκάρδη είναι μόνη 3η με 43 βαθμούς, στο +3 από την 4η Μπορούσια Ντόρτμουντ και το +6 από την 5η Λειψία. Από την άλλη, η Μάιντζ έμεινε 17η με 12 πόντους και απέχει κατά τρεις από την 16η Κολωνία και τη θέση των μπαράζ.