Κόλλησε στο Άουγκσμπουργκ η Λειψία | Νίκη-ανάσα για την Ουνιόν

Οι πέντε μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (10/02) στην 21η αγωνιστική της Bundesliga ολοκληρώθηκαν με πολλά γκολ, ανατροπές, αλλά και… ολιγόλεπτες διακοπές.

Οι αγώνες στιγματίστηκαν για άλλη μία φορά από τις διαμαρτυρίες των οπαδών, αναφορικά με την είσοδο ξένων επενδυτών στο οργανόγραμμα της Bundesliga. Μάλιστα, υπήρξαν δύο αναμετρήσεις που είχαν σημαντικές καθυστερήσεις, λόγω ρίψης αντικειμένων.

Στα… αγωνιστικά νέα, στο “Deutsche Bank Park” η Άιντραχτ… κόλλησε στο 1-1 με την Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 14′ με τον Μαρμούς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Μπροσχίνσκι να φέρνει το ματς στα ίσα στο 17′. Η ομάδα της Φρανκφούρτης είχε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της νίκης, όμως δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να αρκεστεί στην ισοπαλία.

Στην “WWK Arena” έγινε το παιχνίδι με τα περισσότερα γκολ. Η γηπεδούχος Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με τον Τιτζ. Όμως, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Λειψία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον… συνήθη ύποπτο Οπεντά (39′). Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Σέσκο έφερε… τούμπα το ματς, κάνοντας το 2-1 (52′). Ωστόσο, οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Ντεμίροβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο “Weserstadion” η Χάιντενχαϊμ… σόκαρε τη Βέρντερ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 18′, χάρη στα τέρματα των Μάλονεϊ (12′) και Μπέστε (18′). Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η μείωση με τον Σμιντ, για τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Βρέμης ήταν ανώτερη στη συνέχεια και είχε σημαντικές ευκαιρίες έστω για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τελικά δεν το πέτυχε ποτέ και γνώρισε την ήττα με 2-1.

Ο αγώνας του “Borussia Park” διεκόπη για σημαντικό χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ πριν τη διακοπή ήταν 0-0, ενώ μετά την επιστροφή οι παίκτες έμοιαζαν επηρεασμένοι και ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός. Η Γκλάντμπαχ δημιούργησε φάσεις για να βάλει το τέρμα της νίκης, όμως η άμυνα της Ντάρμσταντ άντεξε και η ισοπαλία διατηρήθηκε έως το φινάλε.

Προσωρινή διακοπή υπήρξε και στο “Stadion An der Alten Försterei“, με τον αγώνα της Ουνιόν και της Βόλφσμπουργκ να σταματάει για περισσότερα από 20 λεπτά. Μετά την επιστροφή στο χορτάρι, η ομάδα του Βερολίνου βρήκε γκολ στο 45’+20′ με τον Βόλαντ. Το συγκεκριμένο τέρμα ήταν αρκετό για να τη χαρίσει τη νίκη με 1-0 και να την απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την… επικίνδυνη ζώνη.