Άσχημο ξεκίνημα στην Αυστρία

Δεν τα κατάφεραν οι “ερυθρόλευκοι” στο πρώτο τους φιλικό παιχνίδι επί Αυστριακού εδάφους κόντρα στη Ριντ και γνώρισαν την ήττα με 2-0 στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της νέας σεζόν.

Στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας τους, οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα με 2-0 από τη Ριντ σε ένα ματς που ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε 21 ποδοσφαιριστές, δοκιμάζοντας αρκετά νέα σχήματα και πρόσωπα.

Αύριο, Σάββατο (25/06), ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ στις 19:00.

Ο Ολυμπιακός άρχισε “ζεστά” στο ματς και είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό. Η πρώτη τελική φάση ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με τον Λαζάρ Ραντζέλοβιτς να υποδέχεται την πάσα του Καρβάλιο, ωστόσο το σουτ του με το αριστερό πέρασε άουτ. Η Ριντ απάντησε με δική της φάση στο 13′, όταν το λάθος του Μπα, έδωσε στον Μίκιτς την ευκαιρία να σκοράρει, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ελ Αραμπί συνεργάστηκε με τον Φαντιγκά, ωστόσο η προσπάθεια του Γάλλου δεν βρήκε στόχο. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Καρβάλιο πέρασε μέσα στην περιοχή, “μοίρασε” στον Κούτρη, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ με το αριστερό, με τον Ράντλινγκερ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Λίγο πριν την ανάπαυλα για το πρώτο μέρος, ο Καρβάλιο απείλησε με φάουλ έξω από την περιοχή, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να βρουν τον στόχο και έτσι το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με παρόμοιο ρυθμό από τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στο 53ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Χάσελμπρούνερ καταλόγισε πέναλτι έπειτα από υπόδειξη του βοηθού του σε ανατροπή του Μονσχμάιν. Ο ίδιος μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ χωρίς να έχουν σπαταλήσει πλήθος ευκαιριών. Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τη συγκέντρωσή τους και λίγα λεπτά αργότερα, η Ριντ απείλησε με τον σκόρερ της αναμέτρησης, Μονσχμάιν να χάνει ευκαιρία μέσα από την περιοχή. Στο 61′, ο Πέδρο Μαρτίνς προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του πραγματοποιώντας αρκετές αλλαγές, ωστόσο οι Αυστριακοί έδειχναν να έχουν καλή αμυντική λειτουργία. Στο 68ο λεπτό του ματς μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, μετά από ωραία συνεργασία από την αριστερή πλευρά, με τον Μάρτιν να γυρίζει και τον Νουντζ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει λύσεις και να φανεί απειλητικός γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Ριντ στο πρώτο φιλικό του παιχνίδι ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

ΓΚΟΛ: 53′ Μονσχμάιν, 68′ Νουντζ

Ριντ (Κρίστιαν Χάινλε): Ραντλινγκερ – Λακνερ, Πλαβοτιτς, Βεμπερμπάουερ, Σίβαλντ, Μάρτιν, Ζιγκλ, Μικιτς, Πομερ, Τσαμπι, Κοσγκαν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον – Ανδρούτσος (Παπασταθόπουλος), Μπα (Μπαγκαλιάνης), Μανωλάς (Σισέ), Κούτρης (Παπαδόπουλος) – Κανέ (Εμβιλά), Αγκιμπού Καμαρά (Μ. Καμαρά) – Φαντιγκά (Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς (Τικίνιο) – Ελ Αραμπί.