Άντεξε η Λιντς των δέκα παικτών

Η ομάδα του Τζέσε Μαρτς, παρόλο που αγωνιζόταν με έναν ποδοσφαιριστή λιγότερο για ένα ημίχρονο, κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) απέναντι στην Άστον Βίλα.

Η Λιντς παρέμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι εντός έδρας αήττητη, με τον Μελιέ να είναι από τους βασικούς συντελεστές για να παραμείνει η εστία του απαραβίαστη. Η ομάδα του Τζέσε Μαρτς είδε τον Σινιστέρα να δέχεται δεύτερη κίντρινη κάρτα στο 49′, γιατί δεν άφησε να εκτελεστεί γρήγορα ένα φάουλ.

Η Άστον Βίλα που και στο πρώτο μέρος είχε τις πιο κομβικές ευκαιρίες της αναμέτρησης, έκλεισε την Λιντς στα καρέ της μετά την αποβολή του Κολομβιανού, αλλά παρά τις προσπάθειες των Κουτίνιο, Γουότκινς και ΜακΓκιν δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ που θα της έδινε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Στους 9 βαθμούς και τη 12η θέση έμεινε η Λιντς, στους 8 και τη 14η θέση η Άστον Βίλα.

Η Άστον Βίλα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας τον έλεγχο της κατοχής και πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο τους γηπεδούχους. Στο 11′ το φάουλ του Κουτίνιο το απέκρουσε ο Μελιέ, όπως και στο 15′ την προσπάθεια του Γουότκινς από κοντά. Από εκείνο το σημείο και μετά σα να γύρισε ένας διακόπτης για την Λιντς.

Η ομάδα του Μαρτς πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασε την κατοχή στο 70% υπέρ της και απείλησε με Σινιστέρα στο 22′ και Ροντρίγκο στο 23′. Η ομάδα του Τζέραρντ έβρισκε χώρους στις αντεπιθέσεις, με τους ΜακΓκιν και Γουότκινς να απειλούν από μακρινή απόσταση, χωρίς μεγάλη επικινδυνότητα.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Λιντς, καθώς ο Σινιστέρα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, γιατί δεν άφησε να εκτελεστεί γρήγορα ένα φάουλ, ενώ είχε αντικρίσει ήδη κάρτα από το πρώτο μέρος. Δύο λεπτά μετά, τρομερή ευκαιρία για την Άστον Βίλα, με τον Γιανγκ να σερβίρει στο δεύτερο δοκάρι και τον Κουτίνιο με εναέριο σουτ να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Μελιέ.

Άμεσα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στα καρέ της τη Λιντς, απειλώντας με τα σουτ των Ράμσεϊ και ΜακΓκιν να μη βρίσκουν στόχο. Στο 73′ ο Μελιέ απέκρουσε την προσπάθεια του Μπουεντία, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Γουότκινς αστόχησε στο 77′, μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ένα λεπτό μετά από τη Λιντς ζήτησαν πέναλτι χωρίς να συμφωνεί ο διαιτητής. Στις καθυστερήσεις νέα προσπάθεια του ΜακΓκιν, κατέληξε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Γάλλου τερματοφύλακα.

Γκολ:-

Κίτρινες: Σινιστέρα 26′, Ρόκα 35′, Ροντρίγκο 39′, Κοχ 83’/ Αουγκούστινσον 6′, Μπεϊλί 64′

Κόκκινες: Σινιστέρα 49′

Λιντς (Τζέσε Μαρτς): Μελιέ, Κρίστενσεν (68′ Έϊλινγκ), Κοχ, Κούπερ, Στρούικ, Ρόκα (59′ Φίρπο), Άνταμς, Χάρισον (79′ Σάμερβιλ), Άαρονσον (79′ Κλιχ), Σινιστέρα, Ροντρίγκο (68′ Μπάμφορντ).

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνεζ, Γιανγκ, Κόνζα, Μινγκς, Αουγκούστινσον (45+4′ Μπεντνάρεκ), ΜκΓκιν, Ντόουγκλας Λουίς, Ράμσεϊ (83′ Ινγκς), Μπεϊλί (64′ Μπουεντία), Κουτίνιο, Γουότκινς.