Άνοιξε λογαριασμό στις νίκες η Ιταλία

Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε με 2-1 της αξιόμαχης Ουγγαρίας και πήρε την πρώτη της νίκη στον τρίτο όμιλο του α’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Μετά την ισοπαλία με τη Γερμανία (1-1), η Ιταλία κατάφερε να ανοίξει λογαριασμό στις νίκες στο Nations League, δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα από τους «Μαγικούς Μαγιάρους», οι οποίοι «σόκαραν» την Αγγλία στην πρώτη αγωνιστική (1-0).

Οι Ιταλοί θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, έχοντας τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όσον αφορά τις επιθέσεις. Στο 2ο λεπτό η «σκουάντρα ατζούρα» απείλησε με κεφαλιά του Μαντσίνι, ωστόσο αδυνατούσε γενικότερα να πατήσει στην περιοχή των Ούγγρων. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν ο Μαντσίνι -και πάλι- ξέφυγε από τη ζώνη της Ουγγαρίας στο κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και απόκρουσε ο Ντιμπούς. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «μαγικοί μαγιάροι» πραγματοποίησαν την πρώτη τους φάση. Ο Ρόλαντ Σάλαϊ σούταρε από την άκρη της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντοναρούμα. Στο 30′ η Ιταλία άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Σπινατσόλα βρήκε τον Μπαρέλα και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην εθνική του ομάδα. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι «ατζούρι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πελεγκρίνι, θέτοντας τις βάσεις για την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο του Nations League.

Στην επανάληψη, η Ουγγαρία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όντας αποφασισμένη να μην παραδώσει τα… όπλα, παρά το εις βάρος της 2-0. Στο 61′ μάλιστα, κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, χάρη σε αυτογκόλ του Μαντσίνι. Εν συνεχεία, οι Ιταλοί ανέκτησαν την κατοχή και κυκλοφόρησαν την μπάλα, αναζητώντας ένα τρίτο γκολ, που θα τους έδινε εκ νέου ένα πιο ασφαλές προβάδισμα. Στο 88′ ο Λοκατέλι έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε και άγγιξε το 3-1, αλλά ο Ντιμπούς αποσόβησε τον κίνδυνο. Παρά την πίεση των Ιταλών, το 2-1 παρέμεινε και η «σκουάντρα ατζούρα» εξασφάλισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Nations League.

ΓΚΟΛ: 30′ Μπαρέλα, 45΄Πελεγκρίνι / 61′ Μαντσίνι (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 64′ Μπαρέλα / 71′ Σέφερ

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Μαντσίνι, Μπαστόνι, Καλάμπρια, Σπινατσόλα (75′ Ντιμάρκο), Κριστάντε, Μπαρέλα (84′ Τονάλι), Πελεγκρίνι (66′ Λοκατέλι), Πολιτάνο (75′ Μπελότι), Ρασπαντόρι (84′ Τζερμπίν), Γκνοντό

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Ντιμπούς, Ορμπάν, Λανγκ, Ατίλα Σάλαϊ, Α. Ναγκί, Σέφερ (87′ Βάντσα), Νεγκό, Ζ. Ναγκί (81′ Μπόλα), Ρ. Σάλαϊ, Σομποσλάι, Άνταμ Σάλαϊ (87′ Άνταμ)