Άνετη φιλική επικράτηση της Ιταλίας

Οι “ατζούρι” νίκησαν εύκολα την Αλβανία 1:3, σε φιλική αναμέτρηση που τα είχε… όλα. Πρωταγωνιστής ο Γκρίφο με δύο γκολ και μια ασίστ.

Η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 15ο λεπτό, όμως με τον απίθανο Γκρίφιν γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη φιλική νίκη επί της Αλβανίας με 1:3.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό με τον Ραπαντόρι να πραγματοποιεί εξαιρετικό σουτ στην εστία της Αλβανίας με τον Μπερίσα να αποκρούει. Ο Ζανιόλο πήρε το ριμπάουντ και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Οι “γηπεδούχοι” ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα στη συνέχεια. Ο Μπαϊράμι τροφοδότησε τον Ισμαΐλι ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 1:0. Η Ιταλία απάντησε άμεσα με τον Ντι Λορέντζο, που νίκησε τον Αλβανό κίπερ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι “ατζούρι” συνέχισαν δυνατά και στο 25ο λεπτό εκαναν την ανατροπή, γυρνώντας το παιχνίδι τούμπα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ιταλοί μπήκαν και πάλι με το πόδι στο… γκάζι. Ο Γκρίφο έχασε τεράστια ευκαιρία μα τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Οι Αλβανοί ανέβασαν και πάλι ρυθμό, ψάχνοντας την ισοφάριση. Ο Μπαϊράμι έφτασε σε θέση βολής και… σημάδεψε το δοκάρι του Μέρετ, ο Λενάνι πήρε το ριμπάουντ και σούταρε όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Γκρίφο ήταν αυτός που τριπλασίασε τα τέρματα της “σκουάντρα ατζούρα” και “κλείδωσε” τη φιλική νίκη της ομάδας του.

Γκολ: 16′ Ισμαΐλι / 20′ Ντι Λορέντζο, 25′, 64′ Γκρίφο
Κίτρινες: 45+4′ Κουμπούλα, 61′ Μπάρε, 65′ Ρόσι / 61′ Βεράτι