Άνετα “τρίποντα” για Φούλαμ και Λέστερ

Οι “κότατζερς” έκαναν επίδειξη δύναμης και επιβλήθηκαν με 3-0 της Άστον Βίλα, ενώ οι “αλεπούδες” επίσης επικράτησαν άνετα της Λιντς με 2-0 για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Φούλαμ – Άστον Βίλα 3-0

Παιχνίδι για έναν πρωταγωνιστή εξελίχθηκε στο “Κρέιβεν Κότατζ”, με τη Φούλαμ να επικρατεί άνετα με 3-0 της Άστον Βίλα. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, που πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση, έμεινε με δέκα παίκτες από το 63′ με την αποβολή του Ντάγκλας Λουίζ με απευθείας κόκκινη μετά και από την εξέταση του VAR. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 36ο λεπτό του αγώνα ο Χάρισον Ριντ με μια φοβερή “βολίδα”. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και συγκεκριμένα στο 68′, ο “συνήθης ύποπτος” Μίτροβιτς, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 83′, ο Μινγκς με ένα αυτογκόλ, ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς και έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, με τους φίλους της Άστον Βίλα να έχουν πολλά παράπονα από τον Τζέραρντ για την εικόνα της ομάδας του.

Λέστερ – Λιντς 2-0

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν από νωρίς την ανωτερότητά τους στο “King Power”. Στο 16ο λεπτό ο Κοχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Λέστερ, ενώ στο 35′ οι παίκτες οι “αλεπούδες” χάρισαν ένα τρομερό στιγμιότυπο “κρύβοντας” την μπάλα. Ο Χάρβεϊ Μπαρνς έγινε αποδέκτης της εκπληκτικής ασίστ του Ντιούσμπερι-Χολ και έτσι στο 35′, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς διπλασίασε τα τέρματά της. Η Λιντς ούτε στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βρει τα “πατήματά” της και έτσι οι “αλεπούδες” πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 2-0, η οποία τους “ξεκόλλησε” από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.