Ανατροπή που την κρατάει στη μάχη του τίτλου

Η Λανς φιλοξένησε στο “Μπολαέρτ-Ντελέλις” την Κλερμόν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2:1 και να παίρνουν το τρίποντο.

Μετά από αυτή τη νίκη με 2:1, η Λανς βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και στο -2 από την Παρί Σεν Ζερμέν η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη η Κλερμόν, βρίσκεται στη 10η θέση έχοντας 19 βαθμούς, στη Ligue 1, στην τελευταία αγωνιστική των δύο ομάδων πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Λανς να απειλεί πρώτη την αντίπαλη εστία, με τον Σαΐντ στο 15′ με σουτ το οποίο κατέληξε εντός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα, απείλησε και πάλι η Λανς με τον Φρανκόβσκι να σουτάρει με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντιάβ. Ωστόσο, η Κλερμόν ήταν αυτή που προηγήθηκε στην αναμέτρηση, με αυτογκόλ του Αμπντούλ Σαμέντ στο 39′, να γράφει το 0:1. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, πρώτη απείλησε η Λανς και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 60′, ακριβώς στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Σαΐντ να γράφει το 1:1. Οκτώ λεπτά αργότερα, η δεύτερη της βαθμολογίας Λανς, πέτυχε την ανατροπή του σκορ με τον Φοφανά να κάνει το 2:1. Έτσι, η Λανς να πανηγυρίζει ένα σημαντικό τρίποντο στο… κυνήγι της Παρί Σεν Ζερμέν για τον τίτλο.

ΓΚΟΛ: 60′ Σαΐντ, 68′ Φοφανά / 39′ Αυτ. Αμπντούλ Σαμέντ

Κίτρινες: 65′ Σαμέντ / 42′ Κιέι, 47′ Γκαστιέ, 85′ Άντριτς

Λανς (Φρανκ Χάισε): Σαμπά, Γκραντί, Ντανσό, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Φοφανά, Σαμέντ, Μασάδο (89′ Μπουρά), Σοτοκά (89′ Ονάνα), Σαΐντ (64′ Οπεντά), Ντα Κόστα (73′ Κλαουντ-Μόρις)

Κλερμόν (Πασκάλ Γκαστιέ): Ντιάβ, Κουφρί, Βιετέσκα, Σιεντού, Μπελά, Γκαστιέ (86′ Γκοναλόνς), Μαγνί (86′ Μπαϊγέ), Ρασανί (68′ Ντιαλό), Καουί (75′ Σαμ-Σαράτσεβιτς), Άντριτς, Κιέι (67′ Αλεβινά)