Άδικη ισοπαλία για τη Ρεμς στο Στρασβούργο

Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως οι πολλές χαμένες ευκαιρίες δεν της επέτρεψαν να πανηγυρίσει τη νίκη, με το τελικό 1-1 να αφήνει πικρή γεύση.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Στρασβούργο και Ρεμς για την τρίτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες που αγνοούν τη νίκη σε αυτές τις αγωνιστικές έψαχναν μέχρι το τέλος το τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να νιώθουν περισσότερο αδικημένοι από το τελικό σκορ.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που σκοράρει ο δανεικός από την Άρσεναλ Μπαλόγκουν για την Ρεμς, με το Στρασβούργο να δυσκολεύεται ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να παράξει τελικές στην εστία του Πεντζ.

Η Ρεμς ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε τρεις περιπτώσεις μέχρι το 15′, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του 14ου λεπτού που έχασε ο Μπαλογκούν από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από πάσα του Ίτο. Το Στρασβούργο προσπάθησε από το 20′ και μετά να πάρει την κατοχή, αλλά η ομάδα του Γκαρθία απειλούσε και στις κόντρα επιθέσεις και στις στατικές φάσεις, χάνοντας και άλλη σπουδαία ευκαιρία με τον Ντουμπιά στο 26′.

Στο 40′ εξετάστηκε πιθανή κόκκινη κάρτα στον Τζικού σε φάουλ στον Μπαλόγκουν, ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και απέκρουσε ο Σελς, με τον Ίτο στο 44′ να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Στρασβούργου. Ο Θεός του ποδοσφαίρου τιμώρησε τη Ρεμς για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, ανοίγοντας το σκορ στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζικού.

Στην επανάληψη το Στρασβούργο ήταν αυτό που μπήκε με ορμή στην αναμέτρηση, ελέγχοντας την κατοχή και αναγκάζοντας τον Πεντζ σε δύο σημαντικές επεμβάσεις, στους Γκαμειρό και Ντιαλό. Σταδιακά η Ρεμς ανέβασε και πάλι το ρυθμό της, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Μπαλόγκουν και Ντουμπιά έφταναν με τρομερή άνεση στην περιοχή του Στρασβούργου, δυσκολεύονταν όμως στην εκτέλεση.

Στο 84′ όμως και μετά από ωραία σέντρα του Φλιπς ο Μπούσι στο δεύτερο δοκάρι γύρισε για τον ολομόναχο Μπαλόγκουν που ισοφάρισε, παρά την υπερπροσπάθεια του Σελς.

Γκολ: Τζικού 45+3′ – Μπαλόγκουν 84′

Κίτρινες: Τζικού 39′ – Μπούσι 14′, Μουνέτσι 71′, Καγιούστε 90′

Στρασβούργο (3-5-2, Ζουλιέν Στεφάν): Σελς, Τζικού, Περίν, Λε Μαρκάντ, Λιενάρδ (Πιέρ-Γκαμπριέλ 63′), Τόμασον (Αχόλου 79′), Μπελεγκάρντ, Πρσιτς, Ντελαίν (Ντιαρά 89′), Ντιαλό (Αγιόρκε 63′), Γκαμειρό.

Ρεμς (3-4-3, Όσκαρ Γκαρθία): Πεντζ, Γκράβιλον, Φαέ, Αμπντελχαμίντ, Λοκό (Φλιπς 76′), Μουνέτσι, Λόπι (Ζενέλι 62′), Μπούσι, Ίτο, Ντουμπιά (Καγιούστε 90′), Μπαλόγκουν.