Έκανε…σεφτέ η Μπιλμπάο

Στο κατάμεστο “Σαν Μαμές” οι Βάσκοι επιβλήθηκαν δύσκολα της Βαλένθια με 1-0 με γκολ του Μπερενγκέρ από το πρώτο ημίχρονο και έτσι πήραν την πρώτη τους νίκη στην φετινή Λα Λίγκα.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για την δεύτερη αγωνιστική της Λα Λίγκα η Αθλέτικ Μπιλμπάο αντιμετώπισε την Βαλένθια στο “Σαν Μαμές”. Οι Βάσκοι κατάφεραν με δυσκολία να κάμψουν την αντίσταση των “νυχτερίδων’ με 1-0, με γκολ του Άλεξ Μπερένγκερ στο 42′, κάνοντας έτσι σεφτέ στις νίκες μετά την ισοπαλία με την Μαγιόρκα την πρώτη αγωνιστική. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, λίγα λεπτά πριν αυτό τελειώσει και συγκεκριμένα στο 42′ ο Άλεξ Μπερενγκέρ βρέθηκε μόνος του στο όριο της περιοχής και με ένα τρομερό σουτ νίκησε τον Μαρμαντασβίλι για το 1-0. Το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάποια σπουδαία φάση όταν στο 81′ ο Νίκο Γουίλιαμς σκόραρε για την Μπιλμπάο αλλά είδε το τέρμα που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με συνολικά 7 κίτρινες κάρτες, στα “χασομέρια” του αγώνα ο Μάρκο Άντρε πήγε να κλέψει την ισοπαλία για την Βαλένθια αλλά το σουτ που έκανε από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή πέρασε λίγο άουτ στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ:  42′ Μπερενγκέρ

Κίτρινες: Βίβιαν 12′, Μουνιαίν 68′, Σιμόν 79′ , Μπερτσίτσε 86′, Άλβαρεζ 88′ / Μουσά 24′, Ντιακαμπί 74′

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ουνάι Σιμόν,Βιβιάν Ντάνι, Γιούρι Μπερτσίτσε, Όσκαρ ντε Μάρκος, Γεράι Άλβαρεθ, Ίκερ Μουνιαΐν (Γκαρσία 73′), Οϊάν Σανθέ (Βενσέντορ 73′), Μικέλ Βέσγκα, Άλεξ Μπερενγκέρ (Ζαράνγκα 64′), Νίκολας Γουίλιαμς( Κάπα 92′), Ινιάκι Γουίλιαμς ( Μορσίγιο 92′)

Βαλένθια  (Τζενάρο Γκατούζο): Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Χεσούς Βάθκεθ (Λάτο 62′), Μουκτάρ Ντιακαμπί, Τιέρι Κορέια ( Φουλκιέρ 75′) ,Ούγκο Γκιγιαμόν( Μάρκος Άντρε 75′) , Κάρλος Σολέρ, Γιουνούς Μουσά ( Νίκο 62′), Ούγκο Ντούρο, Σαμού Καστιγέχο, Λίνο