Κερδίζει και… χωρίς Κασεμίρο

Στον πρώτο της αγώνα μετά την αποχώρηση του Βραζιλιάνου μέσου για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της Θέλτα και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Με τους Τσουαμενί και Καμαβινγκά να παίρνουν “χρίσμα” βασικών και τον Λούκα Μόντριτς να βάζει ένα φανταστικό γκολ, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απέδρασε από τη Γαλικία. Σε ένα παιχνίδι που είχε τρία πέναλτι και αρκετές ευκαιρίες, οι “μερένγκες” πήραν ένα από τα πιο δύσκολα… τρίποντα στο πρόγραμμα της La Liga.

Μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι χάρη σε χέρι του Τάπια. Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ. Εννέα λεπτά αργότερα, ήρθε η σειρά του Μιλιτάο να κάνει την ίδια παράβαση. Ο Ιάγκο Άσπας ήταν επίσης εύστοχος και ισοφάρισε. Η Ρεάλ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα χάρη σε τρομερό μακρινό σουτ του Λούκα Μόντριτς στο 41′.

Στο 53ο λεπτό, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γκονζάλο Πασιένσια απείλησε με εξαιρετική προσπάθεια αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του δεύτερου γκολ της “βασίλισσας” έγινε δημιουργός και βρήκε με φανταστική πάσα τον Βινίσιους για το 3-1. Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο 22χρονος συνεργάστηκε με τον Βραζιλιάνο ο οποίος πλάσαρε για το 1-4. Στο 86′, ο Μανθάνο έδειξε για τρίτη φορά και δεύτερη υπέρ της Ρεάλ, την άσπρη βούλα. Ο Εντέν Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Μαρτσεζίν. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 23′ Άσπας – 13′ Μπενζεμά, 41′ Μόντριτς, 56′ Βινίσιους, 66′ Βαλβέρδε

Κίτρινες: 13′ Τάπια, 86′ Μάγιο – 65′ Καρβαχάλ, 68′ Αλάμπα

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ): Μαρτσεζίν, Μάλο, Αϊντού, Νούνιες, Γκαλάν, Τάπια (87′ Ντε Λα Τόρρε), Μπελτράν, Ροντρίγκεθ (78′ Βέιγκα), Τσέρβι, Πασιένσια (69′ ΠέρεΘ), Άσπας

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (70′ Ρούντιγκερ), Μιλιτάο, Αλάμπα (77′ Βάθκεθ), Μεντί, Τσουαμενί, Καμαβινγκά (83′ Ασένσιο), Μόντριτς (77′ Θεμπάγιος), Βαλβέρδε, Βινίσιους (83′ Αζάρ), Μπενζεμά