Κατοχύρωσε την πρωτιά η Τσέλσι

Οι Λονδρέζοι, κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 στην έδρα της Σάλτσμπουργκ και να “τσεκάρουν” πρόωρα το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Την αναμέτρηση έκριναν τα γκολ των Κόβασιτς και Χάβερτς, ενώ προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Αντάμου.

Η Σάλτσμπουργκ, υποδέχθηκε στη “Ρεντ Μπουλ Αρένα” την Τσέλσι, στο ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου, για την 5η αγωνιστική του Champions League. Οι Λονδρέζοι με την επικράτηση τους απέναντι στους Αυστραικούς, κατάφεραν να “κλειδώσουν” την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα, αφήνοντας τους στους έξι βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τσέλσι να είναι ανώτερη τα πρώτα 10 λεπτά και να πιέζει τους γηπεδούχους, προκειμένου να “ανοίξει” το σκορ. Στη συνέχεια η Σάλτσμπουργκ, πήρε μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησε κάπως το ματς, χωρίς να έχει καταγραφεί όμως, κάποια σημαντική ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, η πρώτη “σοβαρή” τελική ήρθε από τους Λονδρέζους, η οποία κατέληξε στα δίχτυα. Μετά από μία… αναμπουμπούλα στην άμυνα της Σάλτσμπουργκ, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και η μπάλα έφτασε στον Κόβασιτς, που σούταρε άμεσα και η μπάλα κατέληξε στο “παραθυράκι” του ανήμπορου να αντιδράσει Κεν, σημειώνοντας το 1-0.

Λίγες στιγμές αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Ομπαμεγιάνγκ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και ο Κεν απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Πούλισικ πήρε το ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 32′, νέα ευκαιρία για τους “μπλε” και πάλι με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των “ταύρων”, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, οι “μπλε” με ένα εντυπωσιακό συνδυασμό έβγαλαν σε θέση βολής τον Γκαμπονέζο στράικερ, αλλά και πάλι ο Κεν του είπε “όχι”. Οι Άγγλοι, “κυριαρχούσαν” στον αγωνιστικό χώρο το πρώτο 45λεπτο και έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλά, με τους Λονδρέζους να έχουν το προβάδισμα με 1-0.

Ο Κόβασιτς πανηγυρίζει το εντυπωσιακό γκολ που πέτυχε στο 23′, σημειώνοντας το 1-0 απέναντι στη Σάλτσμπουργκ. (Ap photo)

Το δεύτερο μισό, δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τη Σάλτσμπουργκ, που ισοφάρισε με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Βέμπερ, ο οποίος με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Αντάμου και αυτός από κοντά σημείωσε το 1-1. Στο 52′ ο Ομπαμεγιάνγκ “σπατάλησε” ακόμα μία ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να νικήσει τον Κεν και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μοιραίος μέχρι αυτό το σημείο, με τόσες ευκαιρίες που έχει “πετάξει”. Στη συνεχεία, η Τσέλσι ανέβασε στροφές και ξεκίνησε να ασκεί έντονη πίεση, προκειμένου να της βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα.

Στο 64′ το κατάφερε, όταν ο Πούλισικ τροφοδότησε τον Χάβερτς και αυτός με ένα καταπληκτικό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στο “Γ” του Κεν, έκανε το 2-1 και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους “μπλε”. Στο 69′, οι Αυστριακοί έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν μετά από γέμισμα, ο Πάβλοβιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Κέπα έκανε μία πολύ κακή έξοδο και τη μπάλα απομάκρυνε, λίγο πριν περάσει τη γραμμή, ο Τιάγκο Σίλβα σε κόρνερ. Τα λεπτά κυλούσαν και οι “μπλε” δεχόντουσαν… σφυροκόπημα. Παρόλα αυτά, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 2-1 και “κλείδωσε” την πρόκριση της στην επόμενη φάση, φτάνοντας τους 10 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 49′ Αντάμου / 23′ Κόβασιτς, 64′ Χάβερτς

Κίτρινες: 47′ Σούτσιτς / 86′ Γκάλαχερ, 90’+2′ Κέπα

Σάλτσμπουργκ (Ματίας Γιάισλε): Κεν, Ντέντιτς, Βέμπερ (Ούλμερ 78′), Πάβλοβιτς, Μπερνάρντο, Ζάιβαλντ, Γκουρνά Ντουάτ, Κιάεργκααρντ, Σούτσιτς (Σέσκο 61′), Αντάμου (Κάμερι 82′), Οκαφόρ (Σίμιτς 78′)

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Τσαλομπά, Σίλβα, Κουκουρέγια, Στέρλινγκ (Μάουντ 88′), Κόβασιτς (Λόφτους-Τσικ 68′), Ζορζίνιο, Πούλισικ (Αθπιλικουέτα 75′), Γκάλαχερ (Ζίγιες 88′), Χάβερτς, Ομπαμεγιάνγκ (Μπρόχα 75′)