Η Μπρέντφορντ σταμάτησε την Τσέλσι

Οι “μπλε” δεν κατάφεραν να πάρουν την έκτη διαδοχική τους νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με τις “μέλισσες” στο “Κομιούνιτι Στέιντιουμ” και παρέμειναν στην 4η θέση του αγγλικού πρωταθλήματος.

Για την 12η αγωνιστική της Premier League, Μπρέντφορντ και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο “Κομιούνιτι Στέιντιουμ”, με τις “μέλισσες” να βάζουν δύσκολα στους “μπλε” του Γκρέιαμ Πότερ. Οι δύο τερματοφύλακες, Ράγια και Κέπα, ήταν στα καλύτερά τους και κανείς δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να τους νικήσει.

Η Μπρέντφορντ ήταν πολύ πιεστική στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και στο 9′ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με τον Κέπα να δείχνει φοβερά αντανακλαστικά και να αποκρούει την κεφαλιά του Τόνεϊ. Στο 35′ ξανά ο Άγγλος επιθετικός απείλησε και εκ νέου ο Ισπανός κίπερ του είπε “όχι”. Η Τσέλσι στο 37′ είχε την πρώτη της καλή στιγμή, με τον Ράγια να μπλοκάρει το σουτ του Αθπιλικουέτα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε, με τους “μπλε” να μην μπορούν να βρουν τον διάδρομο προς την εστία του Ράγια και τις “μέλισσες” να δείχνουν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις “μέλισσες” να απειλούν δις με τον Τόνεϊ στο 51′ και το 52′, με τον Άγγλο επιθετικό να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα. Στο 69′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή της Τσέλσι στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Χάβερτς να σουτάρει και τον Ράγια να αποκρούει. O Εμπεουμό στο 70′ είχε μια καταπληκτική έμπνευση, σούταρε από το κέντρο, ο Κέπα όμως, που ήταν εκτός εστίας, κατάφερε να μπλοκάρει.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τις “μέλισσες” στο 75′, με τον Χένρι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κέπα. Ένα λεπτό αργότερα (76′), ο Κόβασιτς “πυροβόλησε” από μακριά, αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά. Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μπρέντφορντ στο 83′. Φανταστική επέμβαση του Κέπα στο τετ α τετ του Εμπεουμό.

Στο 90′ ο Πούλισικ σούταρε από μακριά, αλλά ο Ράγια με τρομερή απόκρουση του είπε “όχι”. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, η Τσέλσι ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Μπρέντφορντ στο “Κομιούνιτι Στέιντιουμ” και δεν κατάφερε να πάρει την έκτη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ράσμουσεν, Μι, Γιόργκενσεν, Πίνοκ, Χένρι, Γιάνελτ (90+2′ Γκοντός), Γένσεν (73′ Ντα Σίλβα), Ονιέκα (60′ Μπαπτίστ), Τόνι, Εμπεουμό (73′ Βίσα)

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Τσαλόμπα, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια (61′ Πούλισικ), Γκάλαχερ (16′ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ, Μάουντ (61′ Τσουκουεμέκα), Μπρόγια (61′ Στέρλινγκ), Χάβερτς (81′ Ομπαμεγιάνγκ)