Αφήνει μια δύσκολη χρονιά… με νίκη η Τσέλσι

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-1, ανεβαίνοντας στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ήττα της από την Σέφιλντ, ενώ η Κρίσταλ συνεχίζει να κινδυνεύει για την παραμονή της.

Στο “Στάμφορντ Μπριτζ” η Τσέλσι μετά την ήττα από την Γουλβς ήθελε να επανέλθει στις νίκες μετά την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έψαξε το γρήγορο γκολ με τον Μούντρικ πετυχαίνοντας το μόλις στο 13ο λεπτό με τον Ουκρανό να πετυχαίνει το 3ο του γκολ στην φετινή Premier League. Η ομάδα του Ρόι Χόντσον είχε μείνει στις γραμμές με αποτέλεσμα να μην βγαίνει μπροστά για να ισοφαρίσει. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών η Πάλας κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ολίσε να είναι ο σκόρερ που έκανε το 1-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “μπλε” του Λονδίνου έψαξαν το δεύτερο γκολ, καθώς ήταν αυτοί που κυνήγησαν το δεύτερο τους τέρμα. Η Τσέλσι είχε πολλές στιγμές για να ξαναπεράσει μπροστά στο σκορ, με την ομάδα της Κρίσταλ Πάλας να προσπαθεί να κρατήσει το ισόπαλο σκορ. Στο 77ο λεπτό ο Τζάκσον σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον VAR, παγώνοντας τους φίλους της ομάδας του Αργεντινού. Εκεί όμως εμφανίστηκε ο Μαντουέκε, ο οποίος σκόραρε από τα 11 μέτρα μετά την υπόδειξη του Σάλισμπερι. Το τελικό αποτέλεσμα έφερε χαμόγελα στην ομάδα του Ποτσετίνο, ανεβαίνοντας στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την Πάλας να μένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

ΓΚΟΛ: 13′ Μούντρικ, 45+1 Ολίσε, 77′ Τσάκσον

Κίτρινες: 52′ Καϊσέδο 74′ Ρίτσαρντς, 80′ Μαντουέκε, 80′ Μίτσελ

Τσέλσι (Ποτσετίνο): Πέτροβιτς, Ντισασί, Μπντιασίλε, Κόλγουϊλ, Γκουστό, Καισέδο, Γκάλλαχερ, Μούτρικ, Ενκουκού, Μάατσεν, Τζάκσον

Κρίσταλ Πάλας (Χόντσον): Χέντρερσον, Γκουέχι, Άντερσεν, Κλέιν, Μίτσελ, Λέρμα, Ρίτσαρντς, Ολίσε, Αγιού, Έσε, Ματετά

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Premier League: