Η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο στο “Ολντ Τράφορντ”, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε τούμπα το ματς, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-2.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή της σεζόν. Οι “κόκκινοι διάβολοι” βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ στο 26′ (2-0) από την Άστον Βίλα, όμως με δύο τέρματα του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο αλλά και το πρώτο του Χόιλουντ στην Premier League πήρε το τρίποντο στο “Ολντ Τράφορντ”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε χαμηλό τέμπο κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Γιουνάιτεντ να κυκλοφορεί την μπάλα. Το μομέντουμ όμως άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να μεταφέρουν την πίεση στο μισό των γηπεδούχων και να παίρνουν μάλιστα κεφάλι στο σκορ. Ο ΜακΓκίν εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακρινή θέση, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Ονάνα αιφνιδιάστηκε και οι “χωριάτες” έκαναν το 1-0 στο 21′. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι “κόκκινοι διάβολοι” δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα πέντε λεπτά αργότερα. Τραγική αμυντική αντίδραση από τη Μάντσεστερ σε εκτέλεση του κόρνερ, ο Λανγκλέ πήρε την κεφαλιά ξεχασμένος τελείως στο δεύτερο δοκάρι κι έστρωσε στην καρδιά της άμυνας για τον Ντεντόνκερ που με προβολή έγραψε το 2-0 στο 26′! Στο 30′ ο Έρικσεν βρήκε με καταπληκτική μπαλιά τον Φερνάντες στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως ο Πορτογάλος εκτέλεσε άστοχα από υποσχόμενη θέση, ενώ ένα λεπτό αργότερα (31′) ο Μαρτίνες έπεσε και μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Ράσφορντ. Ο Αργεντινός κίπερ μάλιστα έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά στο 35′, που έδιωξε με δυσκολία ακόμα ένα σουτ του Ράσφορντ. Η Άστον Βίλα προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό και να βάλει φρένο στην αντίδραση των “κόκκινων διάβολων”, κάτι που κατάφερε και πήγε στην ανάπαυλα με σαφές προβάδισμα νίκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο μέρος και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 48′. Ο Ράσφορντ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Γκαρνάτσο, ο οποίος απέφυγε τον Μαρτίνες και σκόραρε σε κενή εστία, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφσάιντ και το 2-0 υπέρ της Βίλα παρέμεινε. Στο 59′ όμως η συνεργασία των Ράσφορντ και Γκαρνάτσο… έπιασε, με τον Αργεντινό να πλασάρει εύστοχα μετά το γύρισμα του Άγγλου, για να μειώσει η Γιουνάιτεντ σε 2-1! O Γκαρνάτσο το πήρε προσωπικά και στο 71′ έκανε το 2-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα, για να βάλει… φωτιά στο “Ολντ Τράφορντ”. Η Βίλα στο 72′ λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Έβανς με σωτήρια προβολή πάνω στην γραμμή έβαλε στοπ στο σουτ του ΜακΓκιν. Οι “κόκκινοι διάβολοι” επέστρεψαν από την κόλαση του πρώτου μέρους και έφεραν τούμπα το ματς, με τον Χόιλουντ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στην Premier League, για να γράψει στο 82′ το τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας του!

ΓΚΟΛ: 59′,71′ Γκαρνάτσο, 82′ Χόιλουντ / 21′ ΜακΓκίν, 26′ Ντεντόνκερ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 73′ Φερνάντες / 45’+2′ Ράμσεϊ, 74′ Κάρλος, 87′ Κόνσα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Γουάν-Μπισάκα, Έβανς, Βαράν, Νταλότ, Μάινου (80′ ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν (90+5′ Γκορ), Ράσφορντ (80′ Άντονι), Φερνάντες, Γκαρνάτσο (90+5′ Μετζμπρί), Χόιλουντ (89′ Καμπουαλά).

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κόνσα, Κάρλος, Λενγκλέ, Ντιν (50′ λ.τρ. Μορένο), Μπέιλι (77′ Τζανιόλο), Ράμσεϊ (77′ Ντιαμπί), Ντάγκλας Λουίς, Ντεντόνκερ (86′ Ιροεγκμπουνάμ), ΜακΓκίν (86′ Ντουράν), Γουότκινς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Premier League: