Επέστρεψε στις νίκες και στην τετράδα η Τότεναμ

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν “επιβλητική” στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2:0 της Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Premier League, “σκαρφαλώνοντας” στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στην αναμέτρηση, o Μπόουεν βρήκε λίγο χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία. Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Κέρερ, ωστόσο ο Όλιβερ και ο VAR δεν είχαν την ίδια γνώμη. Στα πρώτα 30 λεπτά, πέρα από το σουτ του Μπόουεν, ο ρυθμός ήταν χαμηλός, οι φάσεις… ανύπαρκτες και τα λάθη πολλά. Στο 35′, ο Χόιμπιεργκ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, “δοκίμασε” το πόδι του, όμως ο Φαμπιάνσκι ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Χόιμπιεργκ εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Λενγκλέ να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεζε πολύ τα “σφυριά”, φτάνοντας στο γκολ στο 56ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο Ντέιβις έβγαλε τετ-α-τετ τον Έμερσον Ρόγιαλ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα. Η Γουέστ Χαμ επιχείρησε να απαντήσει άμεσα, με τον Μπόουεν να μπαίνει στην περιοχή και τον Φόρστερ να αποκρούει το σουτ του, στο 58ο λεπτό.  Το παιχνίδι απέκτησε… άγριο ρυθμό, με τον Κουλουσέφσκι να επιχειρεί μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνσκι να αποκρούει, στο 60′. Στο 72ο λεπτό ο Κέιν εκμεταλλέυτηκε το λάθος του Ογκμπόνα, έβγαλε τον Σον τετ-α-τετ και ο Κορεάτης πλάσαρε εύστοχα για το 2:0. Στο 79′, ο Μπόουεν βρήκε τον Μπενράχμα στην περιοχή, με το πλασέ του τελευταίου να περνάει λίγο δίπλα από την εστία.

ΓΚΟΛ: 56′ Ρ. Έμερσον, 72′ Σον