Τρίποντο… ανάσα για τη Λίβερπουλ

Οι “κόκκινοι” επικράτησαν 2:0 της Νιουκάστλ στο “St James’s Park”, παίρνοντας ένεση… ψυχολογίας, στο κυνήγι της τέταρτης θέσης της Premier League.

Ο αγώνας:

Η Νιουκάστλ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και απείλησε με το… καλησπέρα στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με το τετ-α-τετ του Αλμιρόν που απέκρουσε ο Άλισον. Οι “κόκκινοι όμως” βρήκαν ρυθμό στη συνέχεια, απείλησαν και βρήκαν δίχτυα στο 10ο λεπτό. Μετά από εξαιρειτική ομαδική ενέργεια, ο Άρνολντ με βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Νούνιες που έκανε το κοντρό και σούταρε για να γράψει το 1:0. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, με τη Λίβερπουλ να εκμεταλλεύεται το… πάγωμα τους και να σκοράρει ξανά. Υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Κλοπ, ο Σαλάχ με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Χάκπο, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των “κόκκινων”. Η Νιουκάστλ, μπήκε σε ακόμη περισσότερους μπελάδες, με τον Πόουπ στην προσπάθειά του να μην επιτρέψει στη Λίβερπουλ να αναπτυχθεί μετά την βαθιά μπαλιά του Άλισον, να πέφτει και στη συνέχεια να πιάνει τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και να αντικρύζει την κόκκινη κάρτα. Οι “καρακάξες” προσπάθησαν να… αντιδράσουν, με τον Άλισον να αποκρούει δυνατό σουτ του Σεν Μαξιμέν, με τη μπάλα να έχει βρει και στο δοκάρι. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν, με τον Μπερν να σημαδεύει το δοκάρι ξανά.

Στο δεύτερο μέρος, οι “κόκκινοι” συνέχισαν να είναι επιθετικοί και απείλησαν άμεσα με το σουτ του Νούνιες να αποκρούεται δύσκολα από τον Ντουμπράφκα. Η “καρακάξες” προσπάθησαν να απαντήσουν και απείλησαν με τον Σεν Μαξιμέν, ο οποίος πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Οι “κόκκινοι” εξακολουθούσαν να αναπτύσσονται υπέροχα και έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ρόμπερτσόν που βγήκε τετ-α-τετ, όμως έσπασε τη μπάλα στον Σαλάχ, σπαταλώντας την ευκαιρία. Ο Άλισον προχώρησε σε ακόμη μια εξαιρετική εκτέλεση στο 82ο λεπτό, στο σουτ του Γουίλσον, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ο Ζότα ήταν ιδιαίτερα κινητικός στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ. Στο 88ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ. Στην εκπνοή της αναμέτρησης ξανά ο Πορτογάλος, με το κεφάλι προσπάθησε να κάνει το 3:0, ενώ και στις καθυστερήσεις, ο ίδιο παίκτης απείλησε την άμυνα της Νιουκαστλ, όμως η προσπάθειά του κόπηκε. Έτσι η Λίβερπουλ πήρε σημαντική νίκη απέναντι στις “καρακάξες” εκτός έδρας, που σε συνδυασμό με το παιχνίδι λιγότερο, της επιτρέπει να ονειρεύεται 4αδα.//

Γκολ: 10′ Noύνιεζ, 17′ Χάκπο
Κίτρινες:  37′ Αλμιρόν / 20′ Φαμπίνιο
Κόκκινη: 22′ Πόουπ
Δοκάρι: 31′ Μαξιμέν, 42′ Μπερν

Νιουκαστλ: Πόουπ, Τρίπιερ (64′ Μέρφι), Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον (71′ Λούις), Άντερσον (24′ Ντουμπράβκα), Αλμιρόν (64′ Γκόρντον), Ίσακ (64′ Γουίλσον), Σεν Μαξεμέν

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (60′ Έλιοτ), Φαμπίνιο, Μπάιτσετιτς (59′ Μίλνερ), Σαλάχ, Νούνιες (59′ Φιρμίνο), Χάκπο (59′ Ζότα)